31. července 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kolonie bílé a zelené plísně. Inspektoři našli v Albertu tři druhy zkažených sýrů

Zkažený sýr gouda z prostějovské prodejny Albert. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zkažený sýr gouda z prostějovské prodejny Albert. | foto: SZPI

PRAHA/PROSTĚJOV Většinou odhalí potravinářští kontroloři ojedinělé prohřešky, při návštěvě prostějovské prodejny Albert ale přišli na větší průšvih. Supermarket nabízel zákazníkům hned tři různé druhy sýrů, u nichž byly pouhým okem viditelné kolonie bílé a zelené plísně.

V tomto případě rozhodně nešlo o ušlechtilou plíseň, která patří na některé druhy sýrů.

Kontroloři našli zkaženou goudu z Německa, bochník kozího sýra z Nizozemska a sýrovou roládu vyrobenou v Praze. A to při jediné návštěvě na konci června. Sýry pak označila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) za nebezpečné.

Nabízení potraviny kontaminované okem viditelnou plísní je podle tohoto úřadu závažný prohřešek. Tolik závadných nálezů najednou není obvyklým výsledkem kontrol.

„Vzhledem k tomu, že se prohřešek objevil paralelně u produktů několika výrobců, je pravděpodobnou příčinou porušení podmínek úchovy – chladicí řetězec – při přepravě, distribuci, nebo v prodejně. Nelze ovšem vyloučit ani jiné příčiny,“ vysvětluje mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

V tomto případě ale kontroloři v prostějovském Albertu nepřišli na žádné problémy s chlazením.

Zkažené sýrové rolády z prostějovské prodejny Albert.
Zkažené sýrové rolády z prostějovské prodejny Albert.

„Pokud dojte k situaci, kterou popisujete, je to pro nás signál ještě více zpřísnit již tak velmi důkladné kontroly zboží v rámci našich interních procesů,“ popisuje Dagmar Krausová, mluvčí společnosti Ahold, které prodejny Albert patří.

SZPI zahájí s firmou správní řízení, na jehož konci jí může udělit pokutu. Výsledky kontroly zveřejnila inspekce na webu Potraviny na pranýři.

mipMichal Pavec

Advantage Consulting, s.r.o.
STROJAŘ/FRÉZAŘ CNC

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 32 000 Kč