Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Komárek koupil půlku Vítkovice Holding

Vítkovice Holding | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítkovice Holding | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Industrial Group Holding (IGH) z podnikatelské skupiny Karla Komárka koupila ve středu 50 procent akcií strojírenské společnosti Vítkovice Holding. Společnost IGH se po dokončení transakce stane největší strojírenskou skupinou ve střední a východní Evropě, řekla včera mluvčí skupiny Marie Schorchtová.

Komárkova skupina ovládá největšího evropského výrobce železničního dvojkolí Bonatrans, výrobce obráběcích strojů Kovosvit a bohumínskou společnost ŽDB.

Celá skupina Vítkovice Holding, do které patří 26 podniků v tuzemsku, Polsku, na Slovensku a v Chorvatsku, měla loni tržby avýkony přes 18 miliard korun.

Společnost Karla Komárka mladšího získala novou akvizici nákupem akcií od minoritních akcionářů Davida Berana a Petra Novotného, uvedla mluvčí. Koupi podílu financovala skupina z vlastních zdrojů, její dokončení ještě musí schválit antimonopolní úřad Evropské komise.

Vedení IGH se zatím nevyjádřilo, jestli se bude snažit ovlivnit výrobní program nebo personální obsazení společnosti Vítkovického podniku. „To ještě není na pořadu dne. Mohu jen potvrdit, že zcela jistě budeme chtít zachovat výrobu, která je úspěšná,“  řekla mluvčí.

David Beran a Petr Novotný prodali svůj podíl jako výraz nesouhlasu s praktikami předsedy představenstva Jana Světlíka, který údajně vyvrcholil jeho snahou po ovládnutí společnosti vrozporu s akcionářskou smlouvou. Podle nich poškozoval zájmy minoritních akcionářů.

Představenstvo společnosti Vítkovice Holding  dosud nebylo oficiálně informováno o vlastnictví Industrial Group Holding. „Oba prodávající akcionáři tím porušili dohodu o předkupním právu na akcie,“ řekl předseda představenstva společnosti Jan Světlík. Podle dohody měli Beran a Novotný své akcie přednostně nabídnout ke koupi právě jemu.


Stanovisko předsedy představenstva Vítkovice Holding

Představenstvo společnosti VÍTKOVICE HOLDING, a.s.,  dosud nebylo oficiálně informováno o vlastnictví Industrial Group Holding. „Oba prodávající akcionáři tím porušili dohodu o předkupním právu na akcie, “ řekl předseda představenstva VÍTKOVICE HOLDING, a.s., Jan Světlík. Dohoda, jak vysvětlil, znamená, že akcionáři David Beran a Petr Novotný měli své akcie přednostně nabídnout ke koupi právě jemu.

Důvody, které vedly ke změně ve struktuře vlastníků společnosti VÍTKOVICE HOLDING, a..s, jsou na obou stranách totožné. „Pánové Novotný a Beran činili některé nestandardní kroky ve směru k představenstvu,“ uvedl J. Světlík.  Mimo jiné, jak doplnil,  předkládali opakovaně řadu stanovisek a podnětů, které měly vést k tomu, aby VÍTKOVICE, a.s., vyvolaly soudní spory se státem.

„V mnoha případech se představenstvo těmito věcmi zabývalo a konstatovalo, že by takový postup vedl k vážnému ohrožení účasti v tendrech, kde firmy ze skupiny usilují o miliardové zakázky. VÍTKOVICE  by si rovněž zhoršily pozici vyjednávat o  projektech, kde je nutná spolupráce nebo doporučení českého státu,“ vysvětlil J. Světlík.

Pokud jde o ochranu práv minoritních akcionářů, společnost VÍTKOVICE HOLDING prokazatelně zlepšuje systém řízení a výsledky firem ve skupině, investuje do jejich rozvoje a posuzuje jejich šance na trhu. Mimo jiné skupina VÍTKOVICE HOLDING  například zřetelně zvýšila hodnotu akcií VÍTKOVICE, a.s., která narostla skokově během dvou let  z někdejších asi 9 Kč na zhruba 250 Kč. Společnost VÍTKOVICE CYLINDERS si vydobyla pozici leadera na trhu ocelových vysokotlakých láhví v Evropě, úspěšně byla dokončena akvizice v polském Milmetu. Společnost VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY je špičkou v dopravním strojírenství. V produkci hřídelí pro dvoutaktní dieselové lodní motory do nákladních a speciálních lodí firma kontroluje asi 19procentní podíl globálního trhu.

V roce 2004 vytvořila skupina VÍTKOVICE HOLDING za celý rok tržby a výkony ve výši 18 miliard korun. Letos hodlá seskupení tržby a výkony navýšit na asi 21 miliard korun.

Společnost  VÍTKOVICE HOLDING, a.s., je nadále z 50 procent vlastněna Janem Světlíkem, Jaromírem Šilerem a Milanem Juříkem.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.