26. září 2007 13:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Komise: Nový jaderný zdroj je nutnost

Jaderná elektrárna Temelín. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín. | foto: Veis David ČTK

BRNO Česko musí začít uvažovat o novém jaderném zdroji energie. Vyplývá to z předběžné analýzy vládní komise pro posouzení energetických potřeb České republiky. Česko podle ní nemá dost možností pro využití obnovitelných zdrojů a spotřeba elektřiny bude nadále stoupat.

Odborníky na semináři o energetice v Brně dnes s předběžným názorem komise seznámil předseda Akademie věd ČR Václav Pačes, který je předsedou odborné komise. Vláda přitom ve svém prohlášení uvádí, že nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků.

V Česku zatím fungují dvě jaderné elektrárny - v Dukovanech a v Temelíně. Pokryjí spotřebu asi třetiny Česka. Do budoucna by se měl tento podíl zvýšit, soudí někteří odborníci. Obnovitelné zdroje mají kapacitu jednotek terrawatthodin, ČR ale spotřebuje ročně elektřinu v desítkách terrawatthodin a do budoucna to nebude méně, spíš naopak, míní Pačes.

Nové jaderné zdroje preferuje i ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS). Také odborníci ze společnosti EGÚ Brno doporučují vybudovat kolem roku 2020 dva bloky v jaderné elektrárně Temelín o celkovém výkonu 1200 megawatt. "Ten krok musíme udělat," soudí o nových jaderných zdrojích předseda Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt. Doplnil ale, že ani množství nových zdrojů v ČR nemůže zajistit příznivé ceny elektřiny. Ke stejnému názoru na nové zdroje se musí přiklonit celá Evropská unie, míní Fiřt.

Na potřebu nového jaderného bloku upozornili už loni na stejné akci Jiří Feist ze společnosti ČEZ. Pokud chce Česko zabránit nedostatku elektřiny přibližně v roce 2020, mělo by už nyní rozhodnout o případné výstavbě dalších jaderných reaktorů, uvedl tehdy. Pačes upozornil na to, že prezentuje pouze předběžné stanovisko. Komise složená z předních českých odborníků funguje od května, teprve před 14 dny ale dostala od státu peníze na svoji práci. Výsledný materiál o energetické budoucnosti státu předloží vládě v červnu 2008.
Lidovky.cz