13. srpna 2008 15:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Komora bránila lékárnám konkurovat

Lékárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna | foto: Juliana KřížováLidové noviny

BRNO Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil České lékárnické komoře za omezování konkurence pokutu jeden milion korun. Komora odrazovala lékárny, aby nenabízely lidem peníze nebo jiné pozornosti za předložení receptu. Lékárnám za to hrozila možným disciplinárním postihem.

"Takové jednání mohlo vést k narušení hospodářské soutěže na trhu lékárenské péče," řekl předseda úřadu Martin Pecina. Pokuta uložená v prvním stupni je zatím nepravomocná.

Představenstvo komory vydalo v srpnu 2007 dokument, v němž vyjádřilo nesouhlas s postupem lékáren Dr. Max nabízejících pacientům za předložení receptu finanční hotovost nebo jinou pozornost. Komora dále informovala, že tento postup bude nadále považovat za porušení povinností lékárníka vyplývajících z ustanovení Etického kodexu ČLK.

"Ze stanoviska komory vyplývá přímá snaha ovlivnit provozovatele lékáren v jejich nezávislém rozhodování. Úřad plně respektuje nezbytnost dodržování etiky v dané oblasti, nicméně tohoto cíle nemůže být dosaženo porušováním zákonných ustanovení," řekl Pecina.

Stanovisko ČLK je pro lékárníky vodítkem, aby si poskytováním peněz za recepty mezi sebou nekonkurovali. "Vyplácení finanční hotovosti či poskytování jiné pozornosti za předložení receptu ale patří mezi legitimní způsoby, jak získávat zákazníky a podporovat obrat lékárny," dodal Pecina. Svým jednáním tak ČLK podle něj omezila propagaci lékáren, a tím i rozvoj soutěžního prostředí na trhu.

Česká lékárnická komora sdělila, že se proti rozhodnutí nejpozději do 15 dnů odvolá. "S rozhodnutím antimonopolního úřadu nesouhlasíme a podáme proti němu rozkol," řekl mluvčí lékárníků Aleš Krebs. Své důvody k odmítnutí verdiktu Pecinova úřadu sdělí komora v odvolání.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!