5. srpna 2008 15:42 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Komora: Budeme mléko dovážet

PRAHA Nízké ceny mléka ohrožují tuzemský chov skotu a tím i soběstačnost Česka v produkci mléka. Tvrdí to prezident Agrární komory Jan Veleba. Stavy skotu od roku 1989 klesly o více než polovinu a nízké ceny mléka by podle AK snižování počtu skotu urychlily.

Největší tuzemská mlékárna Madeta v pondělí oznámila, že sníží výkupní cenu mléka. Zemědělcům z družstva Jih zaplatí za červenec 7,80 koruny za litr, což je zhruba 70 haléřů méně oproti červnu. Zemědělcům se snížení cen nelíbí a požadují vyšší ceny za mléko.

Zástupci Agrární komory dnes s odvoláním na údaje Českého statistického úřadu uvedli, že zatímco v roce 1989 bylo v Česku chováno 3,481 milionu kusů skotu, tak loni již jen 1,391 milionu. Z toho počet krav se snížil z 1,248 milionu v roce 1989 na loňských 565.000.

"Pokud se prosadí tak radikální snížení nákupní ceny mléka a naproti tomu (chovatelům skotu) rostou všechny náklady, tak dojde k dalšími snížení stavu skotu," řekl Veleba.

Veleba upozornil, že v ČR výrazně klesl počet držitelů licencí na produkci mléka. Zatímco při zavedení mléčných kvót v roce 2002 mělo licenci na produkci mléka 3603 tuzemských chovatelů, tak letos v dubnu jich bylo 2586.

"Když tento proces (snižování cen mléka) bude pokračovat, tak se to (pokles počtu držitelů licencí) jenom prohloubí. Dostaneme se do situace, kdy ani v tom mléku nebudeme soběstační," varoval Veleba.

Zemědělci se kvůli nynějšímu poklesu farmářských cen mléka, které podle nich nepokrývají výrobní náklady, chtějí příští týden sejít s vicepremiérem Jiřím Čunkem, který v době vládních prázdnin zastupuje premiéra Mirka Topolánka.

Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?