4. října 2007 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Komu zvoní hrana? Kominíkům!

komín (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy komín (ilustrační foto) | foto: mu

PRAHA Kominíci se stávají ohroženým druhem. Zájem vzdělávat se v tomto oboru má totiž rok od roku stále méně žáků. Ti se sice chtějí učňovským oborům věnovat, kominictví ale mezi ně určitě nepatří.

„Chybí nám mladá krev. A když už nějaké zájemce získáme, nejsou z oboru a my je pak musíme zaučovat za naše peníze,“ konstatoval Michal Pechlát, majitel stejnojmenné kominické firmy.

Často se tak stává, že člověk, který si chce nechat vyčistit kom í n , čeká několik měsíců, než se kominíka dočká. Mnoho z nich navíc neodvede kvalitní práci.

„Problémem je, že současný živnostenský zákon umožňuje získat licenci na provozování kominictví i člověku, který není z oboru,“ říká Zbigniew Adamus, šéfredaktor Kominického věstníku.

V současné době je zaregistrováno kolem dvanácti set živností na kominické práce, což je podle kominíků mnohonásobně méně než ještě před dvaceti lety. Nedostatek kominíků na trhu zatím nahrazují cizinci nebo lidé z okraje společnosti. Přitom o kominické služby je velký zájem.

Výrazné potíže mohou nastat v okamžiku, bude-li Praha moci uspořádat letní olympijské hry. To přinese stavebním firmám zajímavé zakázky, v jejichž rámci budou muset stavět nebo rekonstruovat komíny. Kvalitní kominíci pak budou chybět.

Najdete na Lidovky.cz