6. listopadu 2007 9:32 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koncern stáhl z prodeje lék Trasylol

Lékárna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna | foto: Juliana KřížováLidové noviny

BERLÍN Německý výrobce léčiv Bayer zastavil po celém světě prodej léku Trasylol. Lékařská studie ukázala, že u léku, který se používá proti nadměrnému krvácení při operacích srdce, je o 50 procent vyšší riziko smrti, než u dalších preparátů.

Americký Úřad pro potraviny a léky (FDA) vyzval firmu Bayer, aby přestala lék prodávat dokud se důkladně neprověří údaje z kanadské studie z ledna 2006, která porovnávala Trasylol se dvěma dalšími přípravky. Podle studie existují vážné vedlejší příznaky léku včetně ledvinových potíží, infarktů a mrtvic.

FDA nemůže stanovit skupinu lidí, u níž by výhody užívání Trasylolu převážilo nad riziky, řekl šéf oddělení FDA pro nové léky John Jenkins. Podle FDA může být zastavení prodeje léku jen dočasné, aspoň pro některé pacienty.

Trasylol blokuje enzymy ozpouštějící krevní sraženiny. Má předcházet nadměrným ztrátám krve při operacích srdečního bypassu a předejít tak transfúzím. V posledních 14 letech se lék použil u asi 4,8 milionu lidí. Za prvních devět měsíců letošního roku utržil Bayer za Trasylol kolem 135 milionů dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz