Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
21. dubna 2017 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Končí časy extra levných hypoték. Na obzoru je další zdražování

Hypotéka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hypotéka | foto: Shutterstock

PRAHA Podle hypotečních expertů může průměrná úroková sazba u úvěrů na bydlení do konce roku vzrůst až ke 2,5 procentům.

Nastal konec extrémně levných hypoték. Kdo si bude chtít v budoucnu půjčit na vlastní bydlení, zaplatí na úrocích víc. Do konce letošního roku je přitom očekáván růst sazeb až ke dvěma a půl procenta. „Během půl roku vzrostou sazby do 2,5 procenta. Bude to ale pozvolné. Věřím tomu, že to ze začátku klidně může vyskočit na 2,1 či 2,2 procenta, ale pak bude růst sazeb pomalejší,“ říká hypoteční analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Podle březnových statistik Fincentrum Hypoindexu činila průměrná sazba na trhu 1,95 procenta. „Odhaduji, že je reálné, že do konce roku vzrostou úrokové sazby až o půl procentního bodu, takže to bude skutečně někde kolem 2,5 procenta,“ potvrzuje šéf společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Konkureční boj už sazby nestalčí

Bylo by přitom naivní doufat v to, že růst by mohl zbrzdit konkurenční boj bank o klienta. Právě jejich soupeření, kdy se jen loni poskytly hypotéky za rekordních asi 230 miliard korun, drželo dlouhodobě sazby takto nízko. Jen pro představu, banky si dnes na mezibankovním trhu půjčují u dlouhodobých fixací za stejné sazby jako v roce 2014. Tehdy ale činila průměrná roční úroková sazba u hypoték asi 2,7 procenta.

„To znamená, že kdyby tu dnes nepanoval tak ostrý konkurenční boj, banky by teď byly s nabídkou hypotečních sazeb minimálně o půl procentního bodu výš,“ vysvětluje Ostatek.

Důvod, proč banky o klienta dnes tolik stojí, je, že v době nízkých úrokových sazeb jen těžko hledají jiný vhodný způsob, jak peníze lépe zhodnotit. „Kdyby banky mohly dávat peníze někam jinam, jsou sazby také jinde,“ připouští Josef Rajdl.

Faktor ČNB

Hráčem, který bude mít nemalý vliv, je i Česká národní banka. Růst úroků by mohlo akcelerovat například rozhodnutí ČNB zvýšit letos sazby. Sám guvernér Jiří Rusnok prohlásil, že sazby by banka mohla zvýšit někdy na přelomu roku. Že by to bylo letos, si nicméně příliš ekonomů nemyslí. „Rozhodně nečekám letos tlak na růst hypotečních sazeb tlačený rychlým zvyšováním měnověpolitických sazeb ze strany ČNB. ČNB bude muset být v této oblasti velmi opatrná. Na vývoj sazeb bude totiž mimořádně citlivý kurz,“ vysvětluje Michal Skořepa, analytik České spořitelny.

Hypotéky

Tím ale vliv ČNB na hypoteční sazby nekončí. Cenu ovlivní například doporučení, které od začátku dubna zásadním způsobem omezuje poskytování hypoték vyšších, než je 80 procent hodnoty nemovitosti (LTV – loan to value). Nové hypotéky v rozmezí 80 až 90 % LTV by neměly v portfoliu jednotlivých domů přesáhnout 15 procent a nad 90 procent už nebudou vůbec. Úvěry v rozmezí LTV 80–100 si přitom jen loni brala asi třetina klientů.

„V hypotečních sazbách předpokládáme pro nejbližší měsíce lehký pohyb nahoru, daný jednak nedávným zvýšením úrokových swapů, jednak tendencí bank zdražit úvěry s poměrem LTV nad 80 %,“ potvrzuje Petr Plocek, mluvčí UniCredit Bank.

Je takřka jisté, že ve chvíli, kdy banky 15procentní limit naplní, sazby u úvěrů v této výši LTV vzrostou. „Ve chvíli, kdy se vyčerpá limit, nebude mít banka jinou možnost než úroky zvýšit,“ říká Ostatek s dovětkem, že cenu hypoték budou zvedat i někteří klienti. „Jde o hypotéky, kde jsou klienti tlačeni časem.

Například pokud si ji nevezmou, přijdou o rezervační poplatek na nemovitost. Popřípadě pokud jim ve všech bankách řeknou, že mají vyčerpané limity, nezbude jim nic jiného než na vyšší sazbu přistoupit,“ dodal Ostatek.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...