Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Končí daňové prázdniny

PRAHA Vláda na svém včerejším zasedání schválila návrh, jenž ruší pětileté daňové prázdniny pro zpracovatelský průmysl. Do budoucna chce investiční pobídky zaměřit zejména na firmy s vysokou přidanou hodnotou, kterým přispěje na mzdové náklady.

„Vzhledem k tomu, že vláda snižuje odvodovou zátěž firmám plošně jiným způsobem, tak nevidí důvod, proč by tato výhoda, která je selektivní, měla dále existovat,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Zrušením daňových prázdnin, poslední z řady „klasických“ pobídek, končí v Česku podpora takzvaných montoven, které zaměstnávají méně kvalifikovanou pracovní sílu.

Nově chce vládní koalice podporovat hlavně firmy, jež poskytnou práci kvalifikovaným zaměstnancům. Podpora technologických center a center strategických služeb však není nic nového. V Česku funguje již pět let, ale podle Římana podpora tohoto segmentu existovala ve stínu prvního pilíře pobídek pro zpracovatelský průmysl.

 „Jedná se standardně o firmy v oblasti informačních technologií a telekomunikací. Nově do toho budou zařazeny projekční práce, zkušebnictví, biotechnologie a všechny činnosti s vyšší a vysokou přidanou hodnotou,“ řekl Říman. Firmy z těchto sektorů by podle ministra měly i nadále být podporovány formou příspěvku na mzdové prostředky. Ten by mohl dosáhnou až do výše 40 procent nákladů.

Podmínky pro udělování investičních podmínek již v loňském roce upravila novela zákona. Ta zpřísnila podmínky pro stáří strojního vybavení a snížila objem pro minimální investici firmy z 200 milionů korun na polovinu. Nová strategie v udělování investičních pobídek by mohla začít platit v první polovině příštího roku.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chceš bydlení, dej sex. Predátorům nahrává chudnutí kvůli epidemii

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ženy v tísni platí nájem i sexem. Mnohé oběti mají strach, že je pronajímatel vyhodí z bytu, pokud mu nevyhoví. Podle...

Když dostaneš dávky, vracíš. V ghettu lichvář půjčuje z okénka BMW

Sídliště Janov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na parkovišti za zchátralými panelovými domy s vyhořelými nebo dřevotřískami zatlučenými či zazděnými okny zastavuje...

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Prodej bytu v Týnci nad Sázavou
Prodej bytu v Týnci nad Sázavou

Na Kněžině, Týnec nad Sázavou - Brodce, okres Benešov
2 040 000 Kč