Diskuse k článku: Končí daňové prázdniny

Diskuse uzavřena, nelze přidávat příspěvky

  • Příspěvků: 56
  • Poslední: 24.4.2008 16:33
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
24.4.2008 4:22

nu dobra

Ale co budeme delat s temi nizce kvalifikovanymi delniky? Montoven je ted hodne, proto jich je ted docasny nedostatek, ale v prumeru nase republika nema dostatek odborniku pro praci s vysokou pridanou hodnotou, kde pak zamestname lidi se stredoskolskym a zakladnim vzdelanim?

22.4.2008 12:15

Bolševik se vrací

Pamatuji si jako dnes, když v roce 1995 Klaus prohlásil, že je třeba zamezit přílivu horkého zahraničníhi kapitálu a tím spolu sjinými přehmaty nastartoval pád naší ekonomiky. Nyní se o něco podobného pokoušejí jeho nepoučitelní nohsledové, kteří v západním kapitálu vidí  nepřítele stejně tak, jako jej viděli komunisté před rokem 1989. Jistě, vyspělé technologie a výrobky z nich, ale k tomu musí nejprve ekonomika a lidé dospět. Musí si vychovat odborníky, řídící menežment, a to třeba i přes montovny. Znamená to příliv zahraničních odborníků i peněz, a to i s určitým vlivem na domácí politiku. A to se našim postbolševikům vůbec nezamlouvá. Raději budou podporovat ševce na verpánku, jen proto, že se jmenuje Honza a ne Hanz.

22.4.2008 12:39

Re: Bolševik se vrací

 Předně byste měl citovat Klause přesně, aby nemusel zase psát o tom "Co Klaus neřekl" a dále byste měl uvést jakou výhodu že to přineslo, když se investičními pobídkami a finančním sponzoringem přilákaly nadnárodní výrobci ze světa.

 Ač nejsem postbolševik, přeci jen bych raději podpořil naše lidi u nás se snažící, než je potíral znevýhodňováním oproti kolosům ze zahraničí. Příjde mi to dost logické, páč jsem se tu narodil a celý život pracuji.

 Ševci na verpánku tady jsou také, jen se rekrutovali z vietnamských imigrantů. A vedou si v obchodování velmi dobře, ač stát dělá vše možné proti tomu.

 Pro socialisty je příznačná spolupráce s velkokapitálem. Zajistí tak dost dělnictva s mírňoučkým zaopatřením, pojistí to odborovými bosy a stvoří tak sociální smír, protože jak známo odboráři nesmí stávkovat bez souhlasu vedení odborů. Giga firmy mají levnou pracovní sílu a socialisti díky sociálním dávkám potřebným i dost voličů, neb ti sociální dávky pochopitelně potřebují, když jsou levná pracovní síla. Nezaměstnaných bude vždy dost, protože se v soukromém sektoru dlouhodobě neudrží a gigafirmy mají zajištěný příliv otroků. Střední vrstva socialisty vůbec nezajímá, protože to je část obyvatel, která si zakládá na svobodě svého podnikání a nepotřebuje socialismus s jeho odbory.

Tak takhle je to s těmi vazbami socialistů na velkokapitál. Nejlépe je jim v simbioze. S postbolševizmem ten názor nemá nic. Komunisti oproti socialistů by nejraději všechno znárodnili a ani ty odbory by nepotřebovali. Jen Lidové Milice.

22.4.2008 13:41

Re: Bolševik se vrací

áha. takže nějaká montovna, která zaměstnává především poláky a ukrajince, a zbytek pracovních míst NEVYTVOŘÍ  ale přestěhuje (přesněji řečeno: vytuneluje domácím zaměstnavatelům, protože mají nesrovantelně výhodnější podmínky) - a na závěr svých daňových prázdnin se zase odstěhuje - tak odchodu těchto montoven máme želet? co asi nám přinesly dobrého? leda titulky v novinách

24.4.2008 11:16

Re: Re: Bolševik se vrací

Uz ani ti Polaci a Ukrajinci v montovnach nechteji pracovat. Ted se vozi Cikani z Rumunska a jeste horsi sber z vychodu, az nebudou platit dost ani pro ne prijdou na radu nejspis lidojedi, tam se usetri na strave.

22.4.2008 12:07

"Boj proti velkokapitálu" - to už jsem někdy slyšel .....

.

22.4.2008 12:16

Re: "Boj proti velkokapitálu" - to už jsem někdy slyšel ....

 Možná na PŠM.

 Nemyslím, že je třeba bojovat proti jakémukoliv segmentu ekonomiky. Jen podpořit jeden z nich výhodami a dotacemi na úkor druhého, znamená ostaní segmenty znevýhodnit. Jsou zastánci pozitivní diskriminace a regulují a regulují. Pak vzniká nevyvážený braigl.

 Říman taky chce opět regulovat. Pro změnu přidat jiné partě a na ostatní hodit bobek. Pro všechny není. Tak se zvýhodní jen určitá část a za nějaký rok se budeme opět divit, proč že to skřípe. :-)

22.4.2008 10:52

No konečně - chtělo by se říct.

 Poté, co investiční pobídky podpořily velkokapitál a zdevastovaly tak střední vrstvu drobných podnikatelů a živnostníků, pozdě ale přece končí pomalounku diskriminace v podnikání. Pracovití poctivci odešli do montoven, nekvalifikovaní i řemeslníci, značná část drobných živnostníků ukončila činnost a ti drobní podnikatelé, kteří přežili, tak zaměstnávají povětšinou lemply z pracáků bez kvalifikace a chuti do práce. Kvalitní pracanty aby pohledal a cena práce stále stoupá úměrně s cenou zboží na regálech řetězců. Drobní musí dodávat zboží za ceny diktované velkokapitálem a tak nemají na vysoké mzdy, shodné s montovnami. Čiže zase jim zůstanou nechtění lempli a potácení se na hraně krachu.

Ale pozor! Nejen velkokapitálu, ale i kvalifikovaným oborům se dostane invesatiční pobídky! Každý chvilku bude tahat pilku. Teď pobídky dostanou třeba elektronické firmy, kde je zapotřebí vystudovaných odborníků jako soli.

 Co dostanou drobní živnostníci - podlaháři, stavaři, instalatéři, pekaři...?! Opět prd! Takže tahat pilku budou zase ti, co nejvíc musí máknout aby se udrželi. Zbytek se opět poveze za větrem. No někdo konec konců ty lemply z pracáku musí taky zaměstnat a nízké platy, to je přesně ta motivace, která má donutit flákače, aby si rozšířili vzdělání a mohli jít od drobných živnostníků dělat za větší peníze do montoven. Jinak takový lempl u živnostníka zažije jeho krach a bude muset zpátky na pracák a tam už toho moc nedostane k přežívání.

Střední stav drobných podnikatelů nemůžeme úplně zrušit, protože kdo by se postaral o zaměstnanost neschopných. Podpořit tento podnikatelský sektor také nelze, protože by odčerpával kvalitní lidi z otrocké a bezduché montovny. Takže živnostníci, vypadá to že nezbohatnete. Nechcete se na to vy...?

22.4.2008 10:59

Re: No konečně - chtělo by se říct.

ono by to chtělo ty lidi líp zaplatit -  jesli si stěžujete na montovny, evidentně zaměstnance nepřeplácíte...

btw, popisované drobné služby (podlaháři, stavaři, instalatéři, pekaři) nikdy do ekonomiky penize nepřinesou a drobných živnostníků je kvůli zvýhodnění zdanění vůči zaměstnancům v ČR daleko více než je průměr v EU.

22.4.2008 11:19

Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

 Já nejsem podnikatel:-) Jsem chlap před důchodem a dělám v maličké firmě. Platy by mohly být větší, pokud bysme dokázali v konkurenci fabrik obstát a profitovat i při nízkých cenách diktovaných velkokapitálem za zboží u nás vyráběné. Pro vás to bude těžce pochopitelné, když sám sebe zovete socka.

 Zatím ještě zaměstnavatel jakž takž prosperuje, aby splácel dluhy, které časem nadělal podnikáním a nám zaměstnancům zbývá buď odejít(montovna je nedaleko), nebo souhlasit se mzdou. V mém případě není co řešit. Já musím zůstat, protože diskriminace z důvodů věku je v Česku pověstná a trvale udržovaná. Ostatní průběžně odcházejí a noví z pracáku přicházejí - na týden, čtrnáct dnů. Stejně se jim dělat nechce a práce podle toho vypadá.

 Kde jste sebral informaci, že popisované služby peníze do ekonomiky nepřinesou? To máte z hospody, anebo ze školení v rekvalifikačním kursu?

22.4.2008 11:27

Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

sockou mě zovou zdejší pravičáci,

stěžujete si samou podstatu tržního hospodářství - totiž plně konkurenční trh

22.4.2008 11:34

Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

na to aby si lidi objednali zmíněné služby, musí nejdřív někde na to vydělat. Prakticky na tom byla založena recese v polovině 90let. Fungovaly akorát drobné služby ovšem neměl je kdo nakupovat...

22.4.2008 11:50

Re: Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

 Příliš zjednodušujete. Vytvořením investičních pobídek došlo k disproporci v trhu práce. Ono dát firmě na 1zaměstnance do začátku půl milionu, tak to rozeběhne každý podnik. Drobný živnostník do začátku má akorát možnost se zadlužit. To jistě uznáte je poněkud diskriminující a vytváří to následně nevyváženost ve mzdách zaměstnancům. A bez lidí ve firmách se prostě nedá dělat. Živnostník musí nejvýš najímat na černo pracovníky a nepřiznávat daně. To byl celý výsledek státního diskriminačního podporování velkokapitálu. Z čehopak asi vznikly ty peníze, které se začaly sypat do giga firem? A už se ty prachy vrátily? Anebo jsou jen lidé zaměstnaní na minimálních příjmech? Neznám žádného dělníka bez kvalifikace z montovny, který by dosáhl na průměrný příjem, ikdyby se v práci přetrhl. Zato znám plno kvalifikovaných řemeslníků, kteří díky své denně mnohohodinové práci dokáží vydělat nadprůměr. Ti však většinou odejdou z firem za pohodlnějším montovným výdělkem a o sobotách a nedělích si chodí přivydělávat jinde.

23.4.2008 11:27

Re: Re: Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

Prosím Vás, kde jste přišel na ten půlmilion do začátku? Maximum které se kdy dávalo bylo 200,000 Kč a to jen v několika okresech s velmi vysokou nezaměstnaností (15% a víc). V okresech kde byla nezaměstnanost pod celostátním průměrem se nedávalo nic, tam kde byla míta nezaměstnanosti 10-15% se dávalo 100,000 na vytvořené pracovní místo (a jen na Čechy nebo cizince s trvalým pobytem, nikde ne na ukrajinské, polské nebo slovenské gastarbeitry). Přes 90% pobídek tvořily daňové prázdniny.

To spíš drobným podnikatelům se dávaly (a stále dávají) peníze na ruku  v rámci podpory malého a středního podnikání- v loňském roce 10 miliard. Najděte si to na webstránce Ministerstva průmyslu.

Taky mi nesedí Vaše tvrzení, že kvalifikovaní dělníci přecházejí od lépe placených míst u české firmy na méně placená nekvalifikovaná místa v montovnách - Vy byste dobrovolně šel někam dělat za míň?

22.4.2008 11:07

Re: No konečně - chtělo by se říct.

I když máte částečně pravdu, tak bych řekl, že hlavně řemeslníci v současnosti profitují na neustále pokračujícím poklesu zájmu dětí (i rodičů) o učební obory. Tím jim ubývá konkurence (uznávám, že i potenciálních zaměstnanců) a mohou tak nasadit vyšší ceny. Z vlastní zkušenosti vím, že např. elektrikáři si už dnes účtují hodinové ceny mezi 400-500 korunami. Obdobně rostou platy zedníků, obkladačů a dalších.

22.4.2008 11:35

Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

 Pokud jde o elektrikáře ap. zaměstnaného ve firmě, pak jeho podíl na ceně za jeho práci, kterou firma účtuje zákazníkovi, je značně rozdílný. Nemůžete brát cenu účtovanou firmou za příjem dotyčného zaměstnance. Zpravidla na jednoho schopného řemeslníka je několik potřebných, leč nekvalifikovaných a ti ve firmě značně zkreslují příjmy kvalifikovaným.

 Cena práce roste úměrně množstvím nekvalifikovaných na jednoho kvalifikovaného. Nahradit jednoho schopného řemeslníka znamená zaměstnat několik nekvalifikovaných(rekvalifikant=nekvalifikovaný). Náklady rostou úměrně s odlivem odborných zaměstnanců. Dalo by se říct, že je to nepřímá úměra, že čím méně kvalifikovaných - tím více nákladů na chod firmy.

22.4.2008 11:44

Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

trochu nesmysl nebo si to šéf neumí zorganizovat.

22.4.2008 11:45

Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

Pokud jde o elektrikářskou firmu (má zkušenost se týkala firmy s cca 3 zaměstnanci - elektrikáři), tak těch nekvalifikovaných tam asi nebude moc. Kromě toho, proč by si měla dobrovolně zvyšovat náklady. Vaše interpretace, že na jednoho kvalifikovaného je ve firmě několik nekvalifikovaných mi připadá nesmyslná. Nevidím jediný racionální důvod proč by to někdo dělal.

22.4.2008 11:59

Re: Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

 Tak to ani nejde v tomhle případě srovnávat. Jistě existuje možnost, že se tři chlapi dají dohromady a spolu chodí po fuškách. Platí-li z toho daně, jsou sami proti sobě v dnešní době.

 Mluvím-li o drobném podnikateli, mám na mysli firmy do pětadvaceti zaměstnanců, jisté materiální, strojní zařízení, budovu a vedení firmy. Instalatér, elektrikář chodící sloužit lidu jistě je živnostník a když nepřiznává svou práci ke zdanění, pak nemá moc existenčních problémů. Ovšem, pokud nestihne nadělat dluhy.:-)

22.4.2008 13:21

Re: Re: Re: Re: Re: No konečně - chtělo by se říct.

Dobře použiju příklad svého zaměstnavatele, byť jsou hodinové sazby někde jinde, tak režije by měla být v podobných mezích. Máme cca 75 zaměstnanců v tom, je cca 6 režijních pracovníků, kteří se starají o administrativu, správu budovy, komunikaci s účetní firmou. To je necelých 10% všech zaměstnanců. Nevidím jediný důvod, proč by to v menší firmě mělo být výrazně odlišné.

22.4.2008 10:39

Tohle bych podopřil :

http://www.e15.cz/byznys/turci-chteji-v-cesku-centrum-pro-kamiony-22334/

Podle tohoto plánu by několik tisíc tureckých kamionů by mělo u Slaného svojí základnu, jak fantasticky by to zlepšilo životní prostředí a bezpečnost silničního provozu ...R^

22.4.2008 10:44

Re: Tohle bych podopřil :

Ještě víc orientálních howad za volanty kamiónů na našich, beztak už kriticky přecpaných silnicích, to je přesně to co potřebujeme... (Y) Rv

22.4.2008 11:10

Re: Re: Tohle bych podopřil :

Zjevně jste článek nepochopil, jde o to (jednoduš řečeno), aby se více nákladu převáželo po železnici.

22.4.2008 11:25

Re: Re: Re: Tohle bych podopřil :

Ano. Místo toho aby turecký kamion jel např. z Turecka do Rakouska, tak se zboží nesmyslně poveze vlakem do Česka, tady se u Slaného přeloží na Turecký kamion a dál přes Česko pojede do Rakouska.

Ještě zajímavější je v tom článku ta zmínka o Letišti Ryzyně - tam má po dostavbě druhé vzletové dráhy vzniknout obří nákladové letiště. Stručně řečeno : těžká nákladní letadla přivezou zboží z Číny, na Ryzyni se vše přeloží do turekých kamionů a dál se bude rozvážet po Evropě.

Zemský ráj to na pohled ...Rv

22.4.2008 11:42

Re: Re: Re: Re: Tohle bych podopřil :

Pokud jde zboží do Rakouska, tak spíš využije terminál ve Slovinsku. Pokud ovšem jde zboží do Francie nebo Německa, tak v současnosti prostě celou cestu absolvuje kamionem. S tím letištěm to bude asi složitější. Vozit běžné zboží z Číny letadlem by bylo dost drahé. Osobně si myslím, že každá rozumná varianta s větším využitím železnice má smysl.

22.4.2008 12:06

Re: Re: Re: Re: Re: Tohle bych podopřil :

Obrovský byznys je v současné době odvézt kvádry surového španělského mramoru na zpracování do Číny, tam to dokonale nařežou, vybrousí a vyleští a hotová dlažba nebo obklady se zpátky odvezou do Evropy na prodej. Zrovna nedávno byla v Česku čínská delegace podnikatelů, která se doslova rozplývala nadšením, kdyby tyto náklady mohly chodit přes Ruzyň. Normálnímu člověkovi nad tím zůstává rozum stát ...

22.4.2008 13:26

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Tohle bych podopřil :

Sice netuším jaká může být kilogramová cena vybroušeného španělského mramoru, ale musela by být hodně vysoká, aby se to vyplatilo. Ovšem je pravda, že metrák mramoru, by asi bylo jednoduší poslat letadlem než lodí.

22.4.2008 10:28

Však on to Jirka po volbách zase obnoví

V Česku je ještě tolik krásných polí, luk a dalších přírodních krás, to by byl hřích to všechno nezastavit fabrikama ...;-D

22.4.2008 10:53

Re: Však on to Jirka po volbách zase obnoví

to se to na nich bude například důchodcům krááásně pást.....

Hlavně aby zaplatili všechny poplatky !

22.4.2008 11:02

Re: Re: Však on to Jirka po volbách zase obnoví

To jako myslíte, že důchodci budou dělat v těch montovnách. ;-D

Najdete na Lidovky.cz