Úterý 26. května 2020svátek má Filip 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konec absurdním poplatkům? Některé bankovní přirážky se stávají minulostí

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Poplatek za příchozí platbu, za vklad na vlastní účet na přepážce či nutnost platit za to, když banka pošle klientovi výpis elektronickou cestou. Takzvané absurdní poplatky se pomalu stávají minulostí. Výjimkou je platba za zjištění zůstatku na účtu z „cizího bankomatu“.

Tuzemští hráči na bankovním trhu přestávají v rámci konkurenčního boje a tlaku veřejného mínění klientům účtovat poplatky za dříve zpoplatněné bankovní operace. Vyplývá to z průzkum serveru Bankovnípoplatky.com, který už 12 let anketu o absurdní poplatek vyhlašuje. O tom, že se situace zlepšila, svědčí i fakt, že anketa bude letos počátkem března vyhlášena naposledy.

V průběhu let prakticky vymizel například poplatek za příchozí platbu, poplatek za vklad na vlastní účet na přepážce či nutnost platit za to, když banka pošle klientovi výpis elektronickou cestou.

Letos naposledy

„Z devíti v minulosti vyhlášených ‚absurdních poplatků‘, které se týkaly běžných účtů, se dnes častěji objevují již jen dva,“ říká tuzemský bojovník proti poplatkům a provozovatel serveru Patrik Nacher.

„Dodnes se účtuje poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu. Tuto službu by ale měl už dnes málokdo poptávat, protože si může prakticky vždy vybrat z bankomatu. Pak je tu poplatek za zjištění zůstatku na účtu přes bankomat. Ten jako jediný považuji za zároveň absurdní, dodnes aktuální a nepochopitelný,“ říká Nacher. Tento poplatek si banky účtují v případě cizího bankomatu.

Paradoxní je, že od něj banky nejenom neustupují, ale naopak ho některé ústavy nově zavádí. Například od dubna si jej bude nově účtovat ve výši devíti korun jinak bezpoplatková Equa bank.

Aktivní klient je na tom lépe

„Většina klientů tento způsob zjišťování zůstatku již nevyužívá. Zůstatek na účtu vidí ve svém internetovém nebo mobilním bankovnictví, případně se zdarma nechávají o zůstatku informovat e-mailem. Přesto jsou klienti, kteří takto zjišťují zůstatek i několikrát denně. Banka si účtuje poplatek za každý takový dotaz,“ vysvětluje mluvčí banky Markéta Dvořáčková s dovětkem, že takto ušetřené peníze na nákladech chce banka raději věnovat na rozvoj stávajících služeb.

Kristýna Havligerová z České spořitelny pak vysvětluje účtování 20korunového poplatku za zjištění stavu účtu tím, že zůstatek u cizí banky je zprostředkován přes karetní asociace a za takové transakce se asociacím platí. To potvrzuje i Pavel Vlček z internetové banky mBank.

Podle informací LN platí banky asociacím poplatek v řádu několika málo korun. „Je to podobný způsob jako u výběru z cizího bankomatu. Za ten klient rovněž platí, zatímco z našich ATM nemusí,“ dodává Havligerová.

S takovou argumentací nicméně zcela nesouhlasí Patrik Nacher. „Vybrat peníze z cizího bankomatu dnes také není za splnění určitých podmínek problém. Může tak dojít k paradoxní situaci, kdy si člověk vybere z cizího bankomatu zadarmo peníze, což je práce s hotovostí, a když se pak podívá na zůstatek, tak mu za to banka peníze strhne. To je absurdní,“ dodává.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....