Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konec igelitových tašek zdarma

Igelitka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Igelitka. | foto: Reprofoto

PRAHA Jednorázové nákupní tašky, které v Česku rozdává velké množství obchodů k nákupu zadarmo, už by se měly jenom platit. Vyplývá to z nového zákona o odpadech, který dnes představil ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ). Zákon chce do parlamentu vláda poslat před prázdninami, účinnost plánuje od roku 2011.

Podle odhadů ministerstva se v Česku rozdají zdarma ročně jeden a půl až tři miliardy plastových tašek, což je až devět tisíc tun plastových obalů, tedy kolem 2,5 až pěti procent jejich celkového množství. Odhozené tašky navíc podle ministerstva znečišťují okolí a zvyšují obcím náklady na údržbu veřejných prostranství.

Bursík upozornil, že vláda se chtěla dohodnout nejdříve s prodejci dobrovolně na tom, že rozdávat tašky zdarma přestanou. Podle nového zákona nepůjde jen o hypermarkety ­či prodejce potravin – nařízení se bude týkat všech obchodníků.

Zákazníci budou nakonec rádi

Ve svých plánech se mimo jiné opírá i o zkušenosti se zákazem volného rozdávání tašek v Irsku. To zavedlo zákaz rozdávat igelitové tašky zdarma v roce 2002. „Podpora veřejnosti je v Irsku naprosto drtivá, přes devadesát procent lidí nyní toto opatření schvaluje,“ uvedl Bursík. Podle irských statistik se před zákazem podílely igelitové tašky na komunálním odpadu pěti procenty, nyní je to jen čtvrt procenta.

Ministerstvo tak předpokládá, že pokud si spotřebitelé budou muset tašky hradit, rozhodnou se spíše pro ty, které je možné použít vícekrát než pro ty jednorázové. „Je tu příklad Tesca a jeho jutové tašky, kterou si jednou koupíte a obchod ji vymění po opotřebení zdarma, to je sympatické,“ řekl Bursík.

Minimální cenu tašky určí zákon

Ministerstvo zároveň tvrdí v důvodové zprávě k zákonu, že prodejcům se tímto opatřením uhradí náklady na tyto tašky ve výši kolem deseti až padesáti haléřů. Pokud prodejce nebude nařízení zákona respektovat, hrozí mu pokuta až jeden milion korun.

Minimální cenu igelitové tašky by podle návrhu zákona o odpadech mohlo stanovit Ministerstvo financí. „Může ho stanovit v případě, že by obchodníci dělali triky a tašky prodávali například za deset haléřů, které by se pak zaokrouhlily dolů,“ řekl Bursík.

Obchodníci zatím nápady ministerstva nechtějí příliš komentovat. Igelitky dávají zdarma hypermarkety Tesco, Globus a Hypernova. „Ve finále je to obchodníkovi jedno. Tašky zdarma poskytujeme proto, že je to v Česku běžná praxe. Pokud to pan Bursík zakáže všem a dá jednotná pravidla, tak se to stalo a hotovo, s tím problém nemám,“ řekl LN šéf hypermarketů Globus Petr Vyhnálek. Podle Libora Kytýra z Aholdu, který provozuje Hypernovy, chystá v oblasti tašek zdarma společnost „nový projekt“. Podrobnosti ale sdělit nechtěl.

„Takový diktát se mi nelíbí,“ řekl LN ředitel Svazu obchodníku a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Podle něj ministerstvo tento návrh se svazem vůbec neprojednávalo. „Domnívám se, že je to určitý revanš ze strany ministra za vratné PET lahve, které se mu nepodařilo prosadit,“ dodal Juračka. Podle něj množství jednorázových igelitových tašek, které obchodníci rozdávají, postupně každý rok klesá.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?