Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Konec krize? Možná už brzy

Ekonomika

  12:06
PRAHA - „Lehman Brothers může být dnem, ze kterého se lze odrazit vzhůru,“ říká Vladimír Dlouhý, poradce americké investiční banky Goldman Sachs.

Vladimír Dlouhý ve své kanceláři na Malé Straně. foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

* LN Pro mnohé je překvapení, že krize na finančních trzích není ani po roce a půl zvládnuta. Je poslední vývoj překvapující i pro vás?

Není divné, že spousta lidí je překvapena, protože stejně překvapena jako laická veřejnost je i veřejnost odborná. Zdá se, že kromě úzké skupiny lidí, kteří jsou ve vedení bank, není informována o skutečném stavu věcí ani profesionální veřejnost.

* LN Měly americké úřady poskytnout podporu bance Lehman Brothers?

Bylo dobré, že americká administrativa nyní ukázala, že již není ochotna zopakovat podporu jako v případě Bear Stearns. Je zde i otázka časové posloupnosti. Před pádem Lehman Brothers poskytla vláda pomoc dvěma hypotečním institucím Freddy Mac a Fanny Mae. Poté došlo k tomu, že trhy začaly poprvé oceňovat i možnost defaultu (bankrotu - pozn. red.) americké vlády.

* LN Krize zatím do Evropy nedorazila v plné síle. Hrozí podle vás, že se tak v dohledné době stane?

S výjimkou Británie hypoteční problémy nebyly tak silné. Přiklonil bych se k názoru, že v Evropě nedojde k přímé řetězové reakci v podobě pádů bank. Ale pokud dojde ke kolapsu dalších amerických institucí, bude to mít sekundární efekty na fungování finančních trhů a reálné ekonomiky, a to dopadne na každého, ať to bude v Evropě, Latinské Americe, případně v Rusku. Kdyby mělo dojít k dalšímu prudkému snížení cen ropy, může se ukázat i křehkost dosavadního pozitivního vývoje ruské ekonomiky.

* LN České republiky se zatím krize nijak dramaticky nedotkla. Co by se muselo stát, aby český občan významněji pocítil dopad krize?

Není pravda, že se krize naší země nedotkla. Primární efekty tady nebudou, ani kdyby se krize v Americe ještě prohlubovala. Sekundární efekty ale již začínají být zřejmé. Všimněme si kombinace nejistoty na finančních trzích v kombinaci s vysokými cenami ropy a následně dalších komodit. To vyvolává inflační tlaky a zpomaluje ekonomiku německou i celé eurozóny, což pociťují zejména naši exportéři. Nečekám ale nějaké skokové zhoršení, spíše kontinuální nepříznivý trend, pokud by otřesy na americkém trhu pokračovaly.

* LN Jak se podle vás bude finanční krize dále vyvíjet?

Je to věštění z křišťálové koule. Samozřejmě nemůžeme vyloučit nejhorší variantu, že stávající finanční krize bude pokračovat, hovoří se o pojišťovně AIG a dalších. Na druhé straně krize Lehman Brothers může být dnem, ze kterého se lze odrazit vzhůru. Kromě pádu Lehman Brothers totiž bylo velmi důležité, že Bank of America oznámila záměr koupit Merrill Lynch. To může mít pozitivní efekty. Bank of America je silná na americkém trhu a Merrill Lynch má velkou mezinárodní přítomnost. To by mohlo posílit Merrill Lynch jako silnou investiční banku. Uvidíme také, jaké budou hospodářské výsledky ve třetím čtvrtletí dalších významných investičních bank jako Goldman Sachs nebo Morgan Stanley. Většina lidí nyní tvrdí, že tato krize bude pokračovat a nelze předvídat kde a jak. Je to samozřejmě varianta, kterou nelze vyloučit. Na druhou stranu se ale také lze domnívat, že jsme se právě ocitli na dně, ze kterého už se můžeme odrazit zase zpět nahoru. Bude to však v každém případě bolestivé, bude to nějakou dobu trvat a finanční trhy z toho vyjdou menší, chudší a mnohem regulovanější.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!