Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konec patu, tvrdí ekonomové

Čeští ekonomové by předčasné volby přivítali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čeští ekonomové by předčasné volby přivítali. |

PRAHA Ovládnutí Senátu Občanskou demokratickou stranou o víkendových volbách zesiluje šanci na vyřešení současného politického patu, z čehož by profitovalo celé hospodářství.

Vítězství ODS v senátních a rovněž i komunálních volbách dává šanci, že dojde k předčasným volbám, které by umožnily vznik stabilní vlády. „Je to lehce příznivý výsledek. Zvyšuje se šance na předčasné volby,“ říká ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

Podobný názor má analytik Patria Finance David Marek. Podle něj ODS získala lepší pozici pro vyjednávání o sestavení vlády nebo o předčasných volbách. „Výsledek může být signálem pro politické strany, aby směřovaly k předčasným volbám,“ uvádí Marek.

Možnost předčasných voleb ale nemusí být jediným příznivým dopadem víkendového hlasování. „Je dobře, že Senát má složení, které je více sjednocující,“ tvrdí prezident Hospodářské komory České republiky Jaromír Drábek s tím, že Senát má zákonodárnou iniciativu. To by mohlo ODS pomoci při prosazování jejích návrhů.

Ekonomové se navíc shodují, že právě předčasné volby by mohly významněji ovlivnit vývoj tuzemské ekonomiky. „Předčasné volby by zvýšily možnost reforem,“ upozorňuje Pikora.

Bez úspor ve veřejných financích a změnách ve zdravotnictví a v placení penzí přitom není možné přijmout do roku 2010 evropskou měnu euro, jak předchozí vlády plánovaly. „Investoři požadují reformy, protože chtějí euro,“ dodává Pikora. O reformách je však podle Marka možné uvažovat až po sestavení stabilnější vlády.

„Doufejme, že se dočkáme předčasných voleb,“ zdůrazňuje Marek. Slabé vlády by totiž nedokázaly provést nezbytné, ale nepopulární škrty, které by zastavily neúměrné zadlužování státu. K úsporám ve státní kase je přitom více nakloněna ODS než ČSSD. Úspěch ODS v senátních volbách tak změny ve státních financích přibližuje. „Tím, že má jedna strana v Senátu většinu, by se vše mohlo trochu rozhýbat,“ uvádí k reformám Pikora.

Podle Tomáše Kaňky z firmy Global Brokers zprávu přivítají podnikatelé, například kvůli jistotě, že se levici jen tak nepodaří zvyšovat daně. Investoři by si navíc podle Marka mohli všimnout, že se ve volbách propadla komunistická strana. Ta nezískala ve volbách ani jedno křeslo v Senátu.

Ani výhra pravicové ODS ale dnes nerozhýbá obchodníky s českou korunou ani investory do akcií. „Pro finanční trhy je to jen lehce příznivá zpráva. Koruna by mohla mírně posílit,“ uvádí Pikora.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...