3. května 2013 14:15 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Operátoři dostanou přes prsty: zákon zabrání trestat za ukončení smlouvy

Kde zase je? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kde zase je? | foto: Shutterstock

PRAHA Podepiš – a jsi náš, tak to dosud spolehlivě funguje u tuzemských mobilních operátorů. Kdo se jim jednou upsal smlouvou na dobu určitou, měl jistotu, že bude-li chtít odejít ke konkurenci dříve, zaplatí tučnou pokutu.

Tomu by měl být už brzy konec. Oblíbené praktice operátorů má zamezit novela zákona o elektronických komunikacích. Novinku by měla už v úterý projednat ve druhém čtení sněmovna, do třetího čtení by pak měla jít týden nato. Pokud ji poslanci schválí, mohla by začít platit ještě letos.

K TÉMATU:

Právě na problematické smlouvy si stěžují stovky zákazníků. Praxe všech tří operátorů je přitom podobná: pokud se zákazník rozhodne odejít ke konkurenci ještě předtím, než skončí jeho smlouva, „potrestají“ ho – musí se vykoupit. „To znamená zaplatit částku ve výši všech nezaplacených paušálů za dobu, kdy měla být smlouva v platnosti. To je zcela nepřiměřené,“ řekl LN šéf právní poradny časopisu dTest Lukáš Zelený.

Pokuty? Ne, jen „vypořádání“ Pokud tak například zákazníci platí každý měsíc paušál ve výši 600 korun a do konce smlouvy jim chybí rok, musejí operátorovi doplatit 7200 korun. Podle nového zákona by však neměli platit nic.

Najdete na Lidovky.cz