20. září 2007 16:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konec sázek na podezřelé zápasy

Sázková kancelář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sázková kancelář - ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Evropské sázkové kanceláře nebudou vypisovat kurzy na podezřelé události. Chtějí tak bojovat proti korupci ve sportu a sportovním sázení. Kodex zakazující vypisování kurzů na události s vysokým rizikem korupce podepsalo 23 sázkových a loterijních společností sdružených v Evropské asociace loterií. Jejím členem je i česká společnost Sazka.

Ostatní významné domácí sázkové společnosti nejsou členy této asociace, ale podobný kodex připravují. "My tento kodex známe a v jeho stěžejních bodech se s ním naprosto ztotožňujeme, ale svou podstatou je zaměřen zejména na loterijní hry a jejich provozovatele," uvedl ředitel Fortuny Martin Todt.

Mluvčí Tipsportu Lubomír Ježek připomněl, že vytvoření podobného kodexu je jedním ze stěžejních témat nově vzniklé Asociace provozovatelů kursových sázek v ČR. "Předpokládáme, že tento kodex bude hotov a přijat ještě na podzim tohoto roku," doplnil Todt.

Konkrétní podezřelé případy, na něž sázkové společnosti na základě kodexu nevypíšou kurzy, nelze podle Zikmunda zatím specifikovat. "Mezinárodní spolupráce se rozbíhá. S partnery pracujeme na kritériích, jak podezřelou sázkovou událost identifikovat. Od celkového vývoje sázek, přes podezřelé sázky zaznamenané společnostmi, které jsou signatáři kodexu, až po zákulisní informace a podobné signály," dodal.

Signatáři kodexu chování pro sportovní sázky se také dohodli na tom, že nebudou vlastníky většinových podílů ve sportovních klubech a že jejich zaměstnanci nebudou působit jako hráči, trenéři, manažeři nebo rozhodčí v utkáních a soutěžích, na něž vypisují sázky.

Pokud se národní sportovní organizace rozhodnou přijmout opatření proti sázení hráčů, trenérů a manažerů na vlastní kluby či zápasy, signatáři kodexu chování pro sportovní
sázky prý jejich kroky podpoří.
Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz