28. září 2008 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kongres se dohodl na záchranném plánu

"Učinili jsme velký pokrok," uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová (na snímku uprostřed) na setkání s novináři po nočním maratonu jednání. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy "Učinili jsme velký pokrok," uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová (na snímku uprostřed) na setkání s novináři po nočním maratonu jednání. | foto: ČTK

WASHINGTON Americký Kongres se v sobotu dohodl na širší podobně dohody o finanční pomoci pro americký finanční systém o objemu 700 miliard dolarů (téměř 12 bilionů Kč). Zákonodárci však musí ještě dokončit některé detaily dohody, než budou moci zveřejnit jeho finální podobu.

"Učinili jsme velký pokrok," uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů, demokratka Nancy Pelosiová na setkání s novináři po nočním maratonu jednání. Před závěrečným schválením musí mít zákon ještě papírovou podobu.
    
Zástupci zákonodárců se v noci na dnešek setkali s ministrem financí Henrym Paulsonem, aby dali definitivní podobu vládnímu fondu, který by měl odkupovat od finančních institucí špatné úvěry a ochránil je tak před masivními ztrátami a případným krachem.
    
Finanční krize ohrožuje také akciové trhy, které v uplynulém týdnu prudce klesaly. Zákonodárci se proto snaží schválit dohodu ještě před pondělním otevřením akciových trhů, aby zabránili dalším masivním výprodejům na trzích.
    
Zatím není jasné, kdy budou obě komory amerického parlamentu o zákonu hlasovat, ani to, zda nemohou jednání na poslední chvíli uváznout na nějakém problému, napsala agentura Reuters. 
    
ČTK