Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konkurence nových zemí snižuje daně

Praha V Evropské unii jsou nejnižší firemní daně na světě, sazby klesají kvůli daňové konkurenci nových členských zemí.

Boj o investory prostřednictvím nízkých daní pro firmy snížil výši daní v Evropě na nejnižší úroveň ve světě. Vyplývá to z mezinárodní studie auditorské společnosti KPMG, kterou zveřejnil britský list Financial Times (FT).

Průměrná sazba u firemních daní byla v Evropské unii v loňském roce 25 procent, zatímco průměrná sazba v nejvyspělejších zemích sdružených v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj byla osmadvacet procent. O tři procenta vyšší než v Evropě je daňová sazba v jihoamerických zemích, v Asii a Tichomoří je dokonce vyšší o pět procent.
Tvrdá daňová konkurence v EU je důsledkem rozšíření unie o deset nových členských zemí včetně České republiky a úsilím evropského soudního systému o odstranění překážek, které brání volnému pohybu kapitálu. „Nyní je mnohem jednodušší přemisťovat výrobu a služby a stěhovat se v rámci Evropy,“ uvedl pro FT Loughlin Hickey, šéf daňového oddělení KPMG. Podle něj v ostatních částech světa nepanuje tak velká konkurence, protože hranice jsou méně propustné.

Daňová soutěž v unii způsobila pokles sazby o 0,28 procenta na 25,04 procenta. Ostřejší konkurenční boj totiž donutil snížit své daňové sazby šest zemí. Menší daně tak odvádějí do státní kasy například firmy ve Francii, v Německu nebo například v Nizozemsku. Přestože například bývalý německý kancléř Gerhard Schröder v roce 2004 trend snižování daní v nových zemích kritizoval, musely se mu nakonec západoevropské státy přizpůsobit. Celosvětovým trendem ostatně je, že se výše daní v jednotlivých zemích nemění nebo klesá. Většina z 86 sledovaných států totiž výši sazeb u firemních daní od roku 2004 buď nezměnila, nebo ji snížila.

Nejvíce zdaňují své firmy japonská a americká vláda. Společnosti v těchto zemích odvádějí zhruba čtyřicet procent ze svého zisku. Naopak rájem pro korporace jsou Kajmanské ostrovy, kde je nulová sazba u firemních daní. V České republice odvádějí od letošního roku firmy čtyřiadvacet procent ze zisku.

Vlády jednotlivých států už firemní daně nesnižují agresivně, protože se bojí, že by se sousední země zachovaly stejně, prohlásil Hickey. Boj o investory a tím pracovní místa a ekonomický růst přesto v oblasti daní zůstává.

Země ovšem ve větší míře soutěží v tom, jak „uživatelsky přátelské“ vůči společnostem jsou jejich daňové režimy. Firmy příznivě hodnotí zejména jednoduchost a stabilní vývoj daňového systému a to, že vymáhání daní není agresivní.

Studie KPMG ale nezahrnuje do průměrných sazeb regionů velikost ekonomik. Stejnou váhu tak při počítání průměrné sazby podnikových daní má Německo s vysokou sazbou i Slovensko, kde je sazba nízká. Výsledkem je, že průměrná sazba v EU je nižší než v největších evropských ekonomikách, jako jsou Francie (sazba 33,3 procenta), Německo (38,34 procenta), Itálie (37,25 procenta) a Velká Británie (30 procent).
Menší země mají totiž tendenci uplatňovat nižší sazby, aby firmám kompenzovaly menší trh a další nevýhody. Největší evropské ekonomiky se zdráhají provést radikální snížení svých daní kvůli výpadkům příjmů. Dostávají se však pod tlak firem, které uvažují o přesunech investic do zemí, kde je daňové zatížení nižší.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Prodej rodinného domu 4+kk v České Třebové
Prodej rodinného domu 4+kk v České Třebové

J. Pácla, Česká Třebová - Parník, okres Ústí nad Orlicí
3 790 000 Kč