31. srpna 2007 12:25 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konkurent Kapsche u soudu opět neuspěl

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

BRNO Konkurent firmy Kapsch, která v Česku vyhrála miliardový tendr na výstavbu mýtných bran, neuspěl ani u Nejvyššího správního soudu. Firma Autostrade si stěžuje na průběh a výsledek výběrového řízení.

Soud tak potvrdil rozhodnutí brněnského krajského soudu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle nich v tendru chyby byly, nemohly ale ovlivnit pořadí.

Autostrade by se teoreticky mohlo obrátit ještě na Ústavní soud. Muselo by například poukázat na to, že mu během řízení nebyla umožněna všechna práva účastníka. Pokud tak neučiní, soudní spory kolem tendru na první etapu mýtného systému na českých silnicích končí.

Italská firma dosud využila všechny možnosti, jak se proti výsledkům řízení, které vyhrál rakouský Kapsch, bránit. Argumentovala například tím, že sama provozuje mýtný systém například v Itálii, naproti tomu Kapsch nikdy mýtné brány neprovozoval. V podnětu k antimonopolnímu úřadu pak tvrdila, že byl tendr v rozporu se zákonem.

Komise ministerstva dopravy společnost ze soutěže vyřadila pro formální nedostatky, stejně jako sdružení firem Mytia a konsorcium A-Way a AŽD. Jako jediný zbylý účastník tendru s cenou 22 miliard korun tak vyhrál právě Kapsch.

Antimonopolní úřad tento výsledek dvakrát potvrdil. Autostrade se pak obrátilo na brněnský krajský soud, aby verdikty ÚOHS přezkoumal. Soud sice přiznal, že ministerský tendr nemusel být stoprocentní, i tak ale označil žalobu firmy Autostrade za nedůvodnou. Nezměnil to ani Nejvyšší správní soud.
Lidovky.cz