11. dubna 2011 10:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Konopný sprej pod jazyk dostal zelenou

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha | foto: ČTK

LONDÝN Společnost GW Pharmaceuticals podepsala dohodu o prodeji svého léku Sativex na některých trzích v Asii a Africe se švýcarskou farmaceutickou firmou Novartis. GW tak získala důležitou podporu pro svůj kontroverzní lék z konopí od přední farmaceutické firmy.

Sativex byl schválen v některých evropských zemích a Kanadě pro léčbu zvýšeného svalového napětí způsobeného roztroušenou sklerózou. Švýcarská společnost bude mít podle dohody na starosti prodej léku v Austrálii a na Novém Zélandu, v Asii bez Japonska, Číny a Hongkongu, na Blízkém východě a v Africe.

GW získá podle podmínek dohody od Novartisu jako zálohu pět milionů USD (84,4 milionu Kč) a později další platby v celkové výši 28,75 milionu USD.

Rovněž bude dostávat podíly z prodeje léku vyráběného z konopí pěstovaného na tajných místech anglického venkova, napsala agentura Reuters.

Pod jazyk a přijde uvolnění
Sativex se nyní prodává v Británii, Španělsku a Kanadě, kde byl schválen v roce 2005 jako první lék založený na konopí. GW očekává schválení prodeje v dalších šesti evropských zemích, včetně České republiky, kde chce zahájit prodej v příštím roce.

Sativex se stříká sprejem pod jazyk a obsahuje dvě aktivní složky vyráběné z konopí. Z konopí lze získat také marihuanu, která je v Česku počítána mezi omamné a psychotropní látky.

Lidovky.cz, ČTK