11. července 2013 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kuřecí řízky z Polska obsahují antibiotikum, zjistili kontroloři

Kuřecí maso - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřecí maso - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) zjistila zatím přesně nezjištěnou antimikrobiální látku v zásilce polského drůbežího masa. Nyní probíhají další analýzy, které určí, jaké konkrétní antibiotikum se v mražených kuřecích stehenních řízcích nalézá, sdělil ve čtvrtek mluvčí SVS Josef Duben. Do ČR bylo dovezeno celkem 1200 kilogramů, veterináři nařídili stažení masa z trhu.

"Veterinární inspektoři pozastavili 200 kusů ve skladě, zbytek byl distribuován do dalšího skladu a prodejen v Poličce a Jičíně a bylo zahájeno jejich stahování," uvedl mluvčí. Pokud si někdo výrobek firmy Handlowa ALMA s datem výroby 19. října 2012 zakoupil, má možnost ho vrátit prodejci.

Maso obsahuje nadlimitní množství antibiotik

Zjištěné maso se zbytky antibiotik nad hodnotu stanovených maximálních limitů je nepoživatelné a musí být zlikvidováno. Jinak by podle Dubna jeho konzumace přispívala k upevňování rezistence antibiotika na některého z původců onemocnění u lidí a tím by se antibiotická léčba stávala méně účinnou.

Státní veterinární správa během týdne mimořádných kontrol odebrala zatím 103 vzorků drůbežího masa a masných výrobků, z toho 57 bylo testováno na metronidazol a 46 na nadlimitní obsah zbytků jiných antibiotik.

Kontrolované zásilky byly z Německa, Polska, Maďarska, Rakouska, Nizozemí a Brazílie. Mimořádná kontrolní akce je zatím naplánovaná do 15. července.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz