16. června 2009 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kontroly benzínek: desetina z nich prodává závadné palivo

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Česká obchodní inspekce v květnu našla různé závady v takřka desetině kontrolovaných pohonných hmot, což je jeden z nejhorších výsledků od roku 2001, kdy inspektoři ČOI začali jakost automobilových paliv pravidelně kontrolovat.

Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes ČOI zveřejnila na svých internetových stránkách. Jména čerpacích stanic, které nekvalitní pohonné hmoty v květnu prodávaly, ČOI nezveřejnila, protože by tak prý porušila zákon.

"Z celkového počtu 195 vzorků odebraných v měsíci květnu nevyhovělo jakostním požadavkům 18 vzorků, tedy 9,2 procenta," stojí ve zprávě ČOI.

Podle ní byly v květnu závady zjištěny u všech druhů pohonných hmot. U pěti vzorků automobilových benzinů a tří vzorků motorové nafty ČOI zjištěné závady označila za závažné odchylky od norem, protože současně nebylo dodrženo více jakostních ukazatelů.

Hříšníci jsou utajeni
Rozhodnutí ČOI nezveřejňovat názvy pokutovaných čerpacích stanic kritizovaly mimo jiné zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a protikorupční organizace.

Naopak ministerstvo průmyslu a obchodu na začátku letošního roku rozhodlo, že ČOI jména těchto stanic zveřejnit nemusí, protože od pokutovaných prodejců pohonných hmot by pak prý hrozily žaloby o poškození dobrého jména a náhradu ušlého zisku. Televize Prima proto letos na jaře podala na MPO žalobu, v níž se domáhá zveřejnění údajů o pokutovaných čerpacích stanicích.

Jména pokutovaných sítí čerpacích stanic se tak veřejnost může dozvědět až tehdy, pokud se jejich provozovatel s výsledkem správního řízení nesmíří a případem se bude zabývat Nejvyšší správní soud, který svá rozhodnutí zveřejňuje.

ČTK