7. května 2013 9:36 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

KORB: Indexy posunuly historická maxima

Úroky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úroky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Ačkoli situace ve druhé polovině dubna naznačovala na akciových trzích prostor na korekci a pokles, tak uplynulé dva týdny přinesly pozitivní obrat ve vývoji a naopak růst v některých případech na nová historická maxima. Takový vývoj se opíral především o postup centrálních bank, které svými kroky přispěly k současnému vývoji.

Pokud se v průběhu dubna makroekonomická data spíše zhoršovala a naznačovala postupný ústup růstového tempa, pak investoři tím více spoléhali na potvrzení stávajícího postupu ze strany Americké centrální banky (Fed) i Evropské centrální banky (ECB).

Jako první v minulém týdnu zasedal Fed, který potvrdil současný program odkupu aktiv, navíc v závěru týdne byly zveřejněny údaje o tamním trhu práce, kdy nezaměstnanost klesla na zhruba 4leté minimum. Investoři tak příznivá data i přístup Fedu přijali jako pozitivní fakt, a mohli tak ignorovat i z části horší sadu ostatních makroúdajů.

ČTĚTE TAKÉ:

V Evropě pak zasedání ECB přineslo dokonce snížení klíčové úrokové sazby na aktuálních 0,5% a navíc vedení centrální banky potvrdilo ochotu provádět další stimuly v případě zhoršení ekonomické situace. Důvod pro takový postup je zřejmý, údaje za poslední měsíc totiž potvrzují zpomalení nejen v zemích Eurozóny, ale i v hlavním „motoru“ ekonomického růstu v Německu.

 Tento týden tak budou sledovány makroúdaje právě z této země (průmyslové objednávky), závěr týdne pak bude patřit zasedání zemí skupiny G7. Z technického hlediska pak vývoj posledních dvou týdnu znamenal změnu ze situace hovořící ve prospěch poklesu na aktuálně prorůstové prostředí, kde ale limitujícím faktorem může být právě překonávání nových historických maxim.

Jan Korb, makléř Patria Direct

Najdete na Lidovky.cz