4. září 2007 7:49 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Korejská stávka Nošovice netrápí

Vůz Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz Hyundai | foto: Reprofoto

PRAHA Odboráři největšího jihokorejského výrobce automobilů si v sobotu téměř dvoutřetinovou většinou odhlasovali vstup do stávky. Kromě zvýšení mezd o 8,9 procenta a prodloužení hranice věku odchodu do důchodu z 58 na 60 let dělníci žádají, aby se skončilo s převáděním výroby do továren v zahraničí. Práci mají přerušit dnes.

„Stávka v žádném případě neohrozí investice do nošovické továrny,“ řekl Petr Vaněk. Přestože odmítl komentovat penzijní a mzdové požadavky jihokorejských dělníků, naznačil, že protesty proti umísťování výroby do zahraničí jsou neopodstatněné.

„Přestože Hyundai expanduje a staví záv o d y v zahraničí, tak neklesá objem výroby umístěné v Koreji,“ řekl Vaněk.

Hyundai Motor plánuje investovat celkem 31 miliard korun do výstavby továrny, která má v ČR vyrábět dva modely - Hyundai i30 a zatím blíže nespecifikované víceúčelové vozidlo. Zatím automobilka prostavěla přibližně tři miliardy korun a zbytek investice je určen hlavně na technologické vybavení.

„V současné době zaměstnáváme asi tři sta lidí a žádné odbory nemáme,“ řekl Vaněk. Ani v budoucnu se ale česká odnož Hyundai stávek neobává. Úroveň platů v současné době firma nechce zveřejnit, ale podle Vaňka bude automobilka poskytovat dělníkům řadu benefitů a zaměstnaneckých výhod, jako je příspěvek na dopravu, životní pojištění nebo zvýhodněné hypotéky.
Pavla Kozáková, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!