Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koronavirová krize oživila zájem o svěřenské fondy, ručení majetkem totiž dostalo konkrétní obrysy

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Praha Koronavirová krize přiměla módní návrhářky šít roušky, divadelníky pracovat na polích a podnikatele urychleně zakládat svěřenské fondy. Dostali se totiž do situace, kdy ručení majetkem – firemním i osobním – přestalo být pouze teoretickou možností a dostalo nepříjemně konkrétní obrysy.

„V posledních týdnech se na nás obrátily desítky klientů, se kterými jsme už dříve o možnosti založit pro ně jeden nebo více svěřenských fondů diskutovali, stále se ale nemohli rozhodnout,“ potvrzuje partner poradenské skupiny Apogeo Pavel Postl. Teď si podle něj uvědomili, že hmotná rizika, která vytěsnili a nechtěli na ně příliš myslet, jsou naprosto reálná.

„Firmy, střední i rodinné podniky obvykle čerpají cizí zdroje, které používají na rozvoj podnikání či investice. U středních podniků i rodinných firem s obraty v desítkách až stovkách milionů korun je běžné, že jsou tyto firemní úvěry kryty osobními avaly vlastníků a jejich jednatelé ručí do výše celého vlastního majetku,“ vysvětluje Postl. „V případě nenadálého výpadku byznysu a možné navazující krize jsou ohrožena soukromá aktiva vlastníka a jeho rodiny, která s podnikáním nemají a z pohledu vlastníka již ani neměla mít nic společného,“ připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies.

Nejohroženější skupinou jsou živnostníci

Podle něj se tak právě v současné situaci nejlépe ukazuje smysluplnost svěřenských fondů vzniklých v minulosti, které v mnoha případech zakládali právě vlastníci a jednatelé firem, aby ochránili soukromý majetek před možnými riziky jejich podnikání a zajistili jeho uchování pro své potomky a rodinu. Nejčastěji jde o domy, byty a prostředky na vzdělání dětí a na zdravotní péči.

„Svěřenské fondy jsou rozumným řešením, jak se v časech dobrých připravit na časy obtížné,“ potvrzuje Tomáš Pacovský z Apogeo Group.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že vůbec nejohroženější skupinou jsou z pohledu ochrany soukromého majetku živnostníci. Ti totiž za své závazky odpovídají přímo. „Kdo podniká prostřednictvím ‚eseróčka‘ nebo akciové společnosti, je na tom podstatně lépe, v kombinaci s vyčleněním soukromého majetku do soukromého svěřenského fondu se pak nemusí zdaleka tolik obávat ani jakékoli další krize,“ souhlasí Dobrovolný.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...