Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Koronavirová krize oživila zájem o svěřenské fondy, ručení majetkem totiž dostalo konkrétní obrysy

Ekonomika

  11:25
Praha - Koronavirová krize přiměla módní návrhářky šít roušky, divadelníky pracovat na polích a podnikatele urychleně zakládat svěřenské fondy. Dostali se totiž do situace, kdy ručení majetkem – firemním i osobním – přestalo být pouze teoretickou možností a dostalo nepříjemně konkrétní obrysy.

Česká koruna foto: Shutterstock

„V posledních týdnech se na nás obrátily desítky klientů, se kterými jsme už dříve o možnosti založit pro ně jeden nebo více svěřenských fondů diskutovali, stále se ale nemohli rozhodnout,“ potvrzuje partner poradenské skupiny Apogeo Pavel Postl. Teď si podle něj uvědomili, že hmotná rizika, která vytěsnili a nechtěli na ně příliš myslet, jsou naprosto reálná.

Kvůli podvodům u příspěvku OSVČ padlo devět trestních oznámení. Zatím bylo vyplaceno více než 18 miliard

„Firmy, střední i rodinné podniky obvykle čerpají cizí zdroje, které používají na rozvoj podnikání či investice. U středních podniků i rodinných firem s obraty v desítkách až stovkách milionů korun je běžné, že jsou tyto firemní úvěry kryty osobními avaly vlastníků a jejich jednatelé ručí do výše celého vlastního majetku,“ vysvětluje Postl. „V případě nenadálého výpadku byznysu a možné navazující krize jsou ohrožena soukromá aktiva vlastníka a jeho rodiny, která s podnikáním nemají a z pohledu vlastníka již ani neměla mít nic společného,“ připomíná Michael Dobrovolný, manažer společnosti Smart Office & Companies.

Nejohroženější skupinou jsou živnostníci

Podle něj se tak právě v současné situaci nejlépe ukazuje smysluplnost svěřenských fondů vzniklých v minulosti, které v mnoha případech zakládali právě vlastníci a jednatelé firem, aby ochránili soukromý majetek před možnými riziky jejich podnikání a zajistili jeho uchování pro své potomky a rodinu. Nejčastěji jde o domy, byty a prostředky na vzdělání dětí a na zdravotní péči.

„Svěřenské fondy jsou rozumným řešením, jak se v časech dobrých připravit na časy obtížné,“ potvrzuje Tomáš Pacovský z Apogeo Group.

Zároveň upozorňuje na skutečnost, že vůbec nejohroženější skupinou jsou z pohledu ochrany soukromého majetku živnostníci. Ti totiž za své závazky odpovídají přímo. „Kdo podniká prostřednictvím ‚eseróčka‘ nebo akciové společnosti, je na tom podstatně lépe, v kombinaci s vyčleněním soukromého majetku do soukromého svěřenského fondu se pak nemusí zdaleka tolik obávat ani jakékoli další krize,“ souhlasí Dobrovolný.

Autor: