12. ledna 2015 11:26, aktualizováno  12:10 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koruna se propadá. K dolaru je nejníže ze 9 let, k euru za 6 let

Mince - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince - ilustrační foto | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Na nejslabší úroveň za posledních zhruba devět let k dolaru a za šest let k euru se dnes dopoledne propadl kurz koruny. Pokračoval tak pokles z minulého týdne. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Česká měna oslabila k oběma světovým měnám o přibližně dvě desítky haléřů, a dostala se tak na 28,4 koruny k euru a překročila hranici 24 korun za dolar.

K 11:15 se koruna propadla oproti pátečnímu závěru k dolaru o 25 haléřů na 24,07 Kč/USD a k euru o 21 haléřů na 28,41 Kč/EUR. 

Slabší kurz zaznamenala česká měna vůči euru naposledy v únoru roku 2009, a k dolaru v březnu 2006. Výrazný pokles začal již v pátek po zveřejnění aktuálních údajů o prosincové inflaci, která byla výrazně pod prognózou České národní banky (ČNB). Podle analytiků se objevily obavy, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny ke slabším úrovním. Nyní ČNB dosud udržovala kurz nad 27 korunami k euru.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká měna podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka neklesne do jednání ČNB na začátku února pod 28 korun k euru. „Vzhledem k aktuálnímu vývoji na devizovém trhu nelze vyloučit ani oslabení koruny až k úrovni 29 korun k euru a výše. Vzhledem ke skutečnosti, že českým centrálním bankéřům oslabení koruny vyhovuje, tak od nich komentáře na podporu české měny neočekávám,“ uvedl.

„Spekulace na další intervence ČNB sílí,“ sdělil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. „Ačkoli si stále nemyslíme, že by ČNB na nejbližším únorovém jednání sáhla rovnou k posunutí cílového kurzu, riziko nepochybně roste. Návrat do normálního režimu se odsouvá výrazně dál,“ míní.

Sami představitelé centrální banky další zásahy do kurzu koruny nevyloučili. Ředitel měnové a statistické sekce ČNB Tomáš Holub v neděli řekl v České televizi, že ekonomika sice zatím není v situaci, aby bylo nutné posouvat intervenční pásmo, ale připustil, že k tomu v budoucnu může dojít. 

„Bankovní rada by začala uvažovat o případném posunu kurzové hranice ve chvíli, kdy by se tento šok začal měnit v hrozbu deflace, začal by se promítat do inflačních očekávání, promítl by se zpomalováním mzdového růstu, což by vedlo k útlumu spotřebitelské poptávky a podobně,“ uvedl.

Pražská burza dopoledne mírně posílila, ale index PX stoupl do 11:15 pouze o 0,17 procenta na 947,98 bodu. Nejvíce pomáhala burze nahoru bankovní skupina Erste, jejíž akcie posílily o 1,34 procenta na 550,4 koruny. Růst naopak brzdily cenné papíry Komerční banky, které oslabily o 0,82 procenta na 4607 korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!