25. listopadu 2011 12:16, aktualizováno  12:43 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koruna strmě padá, za euro už dáme 26 Kč

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Koruna pokračuje ve strmém pádu, krátce po poledni se její kurz dostal na 26 korun za euro. K dolaru přišla o dalších 12 haléřů na 19,60 Kč/USD.

Aktuálně se česká měna nachází těsně pod hranicí 26 korun za euro - přesně 25,99 Kč/EUR. K dolaru proti dopoledni přišla o dalších 12 haléřů na 19,60 Kč/USD. Proti čtvrtku je slabší o bezmála 30 haléřů, vyplývá z informací serveru Patria Online.

AKTUÁLNÍ KURZY NALEZNETE ZDE

Koruna se tak dostala na nejslabší úroveň od června 2010. Nepomohlo jí ani vyjádření guvernéra ČNB Miroslava Singera, že by dopady současné dluhové krize eurozóny na českou ekonomiku neměly být horší než dopady světové finanční krize v roce 2008.

kurz

Graf vývoje koruny k euru v letošním roce podle ČNB

Trh totiž postrádá domácí stimuly a reaguje výlučně na zhoršující se náladu ve světě, kde panuje nervozita ze šíření dluhové krize v eurozóně. Alespoň tak interpretují pád koruny z posledních dnů analytici. Na regionální trhy může mít dopad i oznámené snížení maďarského ratingu do spekulativního pásma agenturou Moody's.

Více o pádu Maďarska zde:

Hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora dokonce očekává, že už v zimě se koruna dostane nad hladinu 26,50 Kč/EUR. "Až v létě se bude situace uklidňovat a kurz se bude pomalu vracet," uvedl.

Dolar k euru dnes ráno posílil na sedmitýdenní maximum. "Investoři zlomili nad eurem hůl. Nikdo nevidí brzké řešení evropských dluhů. V pozadí však nestojí nové zprávy - pouze pesimismus," konstatoval Pikora.

Graf vývoje koruny k dolaru v letošním roce podle ČNB

kurz

Bezpečný přístav? Už ne

Lidovky.cz, ČTK