14. listopadu 2013 17:50 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Koruna znatelně klesla. Kurz ovlivnil negativní vývoj české ekonomiky

České mince a bankovky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České mince a bankovky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Česká měna dnes po slabých údajích o vývoji české ekonomiky ve třetím čtvrtletí přechodně klesla vůči euru na nejnižší úroveň za víc než čtyři a půl roku. V 17:00 zavírala ve srovnání se středou o desetník slabší na 27,17 Kč/EUR. Vůči dolaru stagnovala na 20,19 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

Finanční trh reagoval na předběžný odhad Českého statistického úřadu, podle nějž se hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezonní a kalendářní vlivy od června do září snížil proti předchozímu čtvrtletí o 0,5 procenta. "Koruna oslabila o 0,4 procenta a nejdražší obchod s eurem byl na mezibankovním trhu zrealizován za více jak 27,20 Kč/EUR, což je úroveň, kterou jsme naposledy zaznamenali na začátku dubna 2009," uvedl Miroslav Frayer z investičního bankovnictví Komerční banky.

ČTĚTE TAKÉ

Řada lidí mohla nová čísla o HDP vnímat i tak, že potvrdila správnost nedávných intervencí České národní banky k oslabení koruny, uvedl Vladimír Pikora z Next Finance. Pro českou měnu tak bude podle něj nyní složité posílit. "Zdá se, že se u slabých hodnot uhnízdila opravdu na delší dobu," dodal. Kurz by měl mít tendenci vracet se k cíli 27,00 Kč/EUR stanovenému centrální bankou, podotkl analytik Patria Online Tomáš Vlk.

Maďarský forint a polský zlotý na rozdíl od koruny zpevňovaly a shodně si vůči euru připsaly zhruba dvě desetiny procenta, uvedl Frayer. Maďarskou a polskou měnu čísla o tamních ekonomikách podpořila, HDP v obou případech překonal očekávání, upozornil Vlk.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!