Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kradený mobil se nedovolá

Mobilní telefony proměnily chování celé společnosti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefony proměnily chování celé společnosti. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Do několika měsíců už by zřejmě nemělo být možné volat v rámci tuzemských mobilních sítí z ukradených telefonů. A to v případě, že T-Mobile a Vodafone nabídnou zákazníkům službu blokace zcizených mobilů, tedy jejich identifikačních kódů - IMEI.

Klienti Telefóniky O2 již podobnou službu využívat mohou.

Služba by měla fungovat tak, že když klient nahlásí odcizení mobilu a IMEI, policie zadá údaje do své databáze. Odtud si je operátoři stáhnou a následně označený přístroj zablokují. „Do dané sítě se pak už mobil nepřihlásí, s výjimkou tísňového volání na linku 112,“ vysvětluje mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka s tím, že službu firma nabízí už od roku 2003.

Konkurenční T-Mobile slibuje, že službu blokování nabídne s největší pravděpodobností od října letošního roku. Vodafone hovoří o řádech několika měsíců.

Operátoři se shodují, že pro efektivnost celého procesu je nutná spolupráce se státní správou a policií. „Kvůli problematice spojené s blokováním mobilů byla vytvořena pracovní skupina, jíž se účastní Český telekomunikační úřad, ministerstva informatiky, vnitra a spravedlnosti, policie i operátoři,“ potvrdila ředitelka legislativního odboru ČTÚ Šárka Němečková.
 
Skupina nyní vypracovává závěrečná doporučení pro další postup, eventuálně na zavedení případných opatření. „I na základě zahraničních zkušeností lze říci, že je nanejvýš vhodné, aby existovala jednotná veřejně dostupná databáze IMEI odcizených/blokovaných telefonů,“ dodává Němečková s tím, že by pak databáze bezpochyby měla být využitelná pro napojení do případného mezinárodního systému takových databází. Problematikou se podle Němečkové zabývá i Evropská komise. To, zda se plánuje vytvoření jednotné mezinárodní databáze, však nechtěl nikdo z dotázaných prozradit.

Operátorům předepisuje nutnost nabídnout službu blokace mobilů zákon o elektronických komunikacích. „Navíc technický vývoj jde kupředu, takže i možnosti, jak zablokovat mobil se dynamicky mění,“ dodává mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Pro operátory přitom znamená zavedení služby z hlediska technických záležitostí náklady v řádech milionů korun.
,

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Někteří klienti žádají o převod aut na jinou společnost. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!