29. ledna 2011 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krádeže z platebních karet se šíří Českem jako lavina

Platební karta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Platební karta | foto: Shutterstock

PRAHA Během pěti hodin přišel třicetiletý Petr z Prahy o patnáct tisíc korun. "Vybíral jsem si odpoledne peníze na Palachově náměstí a večer jsem chtěl kartou zaplatit nákup v­supermarketu," popisuje mladík.

Jenže to už měl smůlu. Platební terminál ukázal, že nemá na kontě dost peněz: účet mu mezitím "vyluxovali" bankovní zloději a peníze utratili ve více než tisíc kilometrů vzdáleném Řecku.

Dokázali to díky takzvanému skimmingu. Tedy metodě, při níž falešná čtečka na bankomatu získá údaje z karty a­miniaturní kamera zachytí bezpečnostní kód PIN.

Hrozba krádeží z platebních karet nabírá v těchto dnech v Česku na intenzitě. Zkraje roku totiž do země vtrhly bankovní gangy, které oprášily osvědčený způsob – místo napadání bankomatů, které se detektivům dařilo loni poměrně úspěšně odhalovat, se soustředí na instalování čtecích zařízení do vstupních dveří.

Laik to jen sotva může poznat. Pokud pak kamera zachytí jeho PIN, je padělání karty otázkou pár sekund. Od začátku roku víme hned o několika takových případech," potvrzuje Karel Kadlčík, předseda bezpečnostního výboru Sdružení bankovních karet, které má přehled o­všech útocích na konta českých klientů.

Advantage Consulting, s.r.o.
BUSINESS DEVELOPMENT MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 85 000 - 95 000 Kč