Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kraj slíbil sto tisíc rodinám za Hyundai

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Vedení Moravskoslezského kraje se pokouší naklonit obyvatele obcí, v jejichž blízkosti může vzniknout továrna jihokorejské automobilky Hyundai, opravdu velkoryse. Kraj hodlá každé domácnosti v obcích Nošovice a Nižní Lhoty darovat rovných sto tisíc korun.

Kraj tak chce kompenzovat obyvatelům obcí dočasné snížení životní úrovně v průběhu stavby.

Přečtěte si dopis Evžena Tošenovského:
pdf: stáhněte si celý dopis
obrázky: Fotogalerie dopisu 

Jak má vypadat moravskoslezský dar

Každá domácnost v Nošovicích a Nižních Lhotách má dostat sto tisíc korun ve dvou splátkách. První přijde na podzim 2006, druhá při ukončení výstavby v roce 2008. Podmínkou je trvalé bydliště v jedné z obcí. Dar je pro 410 domácností (celkově půjde o 41 milionů korun).

Celkem by finanční dar dostalo 410 domácností, z nichž 370 žije v Nošovicích. Kromě kompenzace obtíží spojených se stavbou ale kraj zřejmě usiluje o to, aby obyvatele obou obcí pro stavbu získal. Ne každý totiž investici Hyundai v plánované výši jedné miliardy eur (necelých třicet miliard korun) vítá, přestože by továrna zaměstnala tři tisíce lidí. Dalších dvacet tisíc by podle Czechinvestu našlo práci u dodavatelů pro továrnu. Případný finanční dar od kraje by podle místostarosty Nižních Lhot Františka Štěrby mohl změnit odpor některých místních lidí ke zvažované stavbě automobilky. "Názory se zatím různí, mohlo by to pomoci," připustil podle ČTK Štěrba.

Na nabídce se shodly všechny politické strany krajského zastupitelstva včetně opozičních stran ČSSD a KSČM. "Částku vyplatíme ve dvou splátkách, polovinu na začátku stavby a zbytek po jejím ukončení," uvedl náměstek hejtmana Pavel Drobil.

O plánu informoval obyvatele Nošovic a Nižních Lhot dopisem krajský hejtman Evžen Tošenovský. Celkem by kraj vynaložil na dar 41 milionů korun. Tyto peníze získá podle mluvčí moravskoslezského kraje Šárky Swiderové z vlastních zdrojů. Kromě finančního daru nabídl kraj spolupráci oběma obcím a rovněž obci Dobré. "Pomůžeme vám při dobudování potřebné infrastruktury," slibuje v dopise Tošenovský.

"Nemáme takové možnosti, abychom mohli udělat vše, co si zamaneme. Chceme se s občany, vlastníky půdy i všemi dotčenými lidmi a firmami především dohodnout," dodal Drobil. Kraj musí především získat pozemky, které potřebuje pro průmyslovou zónu. Na těch v současnosti pěstuje místní zemědělské družstvo Nošovice zelí. O kompenzacích budou znovu jednat zástupci obou stran v pondělí.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...