Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kraj vyplatí majitele pozemků v Nošovicích

Hyundai | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hyundai | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

OSTRAVA/PRAHA Moravskoslezský kraj může začít vyplácet první peníze majitelům pozemků v Nošovicích, kteří svou půdu uvolnili případné výstavbě závodu automobilky Hyundai.

Hejtman Evžen Tošenovský (ODS) dnes podepsal smlouvy, jež kraji umožňují čerpat státní
podporu na přípravu průmyslové zóny. 

Na první etapu výkupů má podle smluv k dispozici zhruba 202 milionů korun. Kraj začne
převádět první peníze majitelům pozemků v pondělí. Premiér Jiří Paroubek dnes v diskusním pořadu televize Nova uvedl, že během následujících tří týdnů je kvůli investici Hyundai připraven odcestovat na pracovní jednání do Koreje.

"Protože i ta změna na pozici místopředsedy české vlády (Martina Jahna) je věc, kterou Korejci velmi citlivě vnímají a dávají to tak trošku do souvislosti s tímto projektem. A já bych nechtěl, aby to bylo v souvislosti s tímto projektem," uvedl Paroubek.

Jahn by měl ve vládě skončit do konce roku. Podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana je dobře, že pro Hyundai bude připravena strategická průmyslová zóna v Nošovicích, která byla svojí polohou nejvýhodnější.

"Pro příchod společnosti Hyundai jsme udělali maximum možného, nyní závisí vše na jejím rozhodnutí," řekl dnes Urban.

Rozhodnutí automobilky, zda si pro svou evropskou továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů vybere právě sever Moravy, by mělo být známo do konce roku. Kraji se v pátek podařilo získat souhlas posledních dvou vlastníků pozemků, čímž scelil zónu, která tak nyní vyhovuje požadavkům jihokorejského investora.

V první etapě by kraj měl vykoupit zhruba 105 hektarů půdy. Rozhodnutí automobilky, zda si
pro svou evropskou továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů vybere právě sever Moravy, by mělo být známo do konce roku.

Pokud by si firma nošovickou zónu nakonec nevybrala, nebudou muset lidé vracet peníze získané z výkupů, kraj by totiž měl zónu připravenu a hledal by pro ni jiného investora. Investice Hyundai by do regionu mohla přinést 3000 přímých a až 9000 nepřímých
pracovních míst.

Pro stavbu zóny kraj s pomocí státu vykoupí kolem 300 hektarů pozemků. Spolu s pozemky vykoupí i rodinné domy. V případě, že Hyundai začne automobilku v Nošovicích stavět, dostane každá rodina v Nošovicích a Nižních Lhotách od kraje 100.000 korun jako kompenzaci za potíže vzniklé při stavbě automobilky.

Celkové náklady na přípravu zóny by se měly pohybovat okolo dvou miliard korun.
,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Randstad s.r.o.
Strojní mechanik/zámečník - až 27.000 Kč

Randstad s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 22 000 - 27 000 Kč