3. května 2011 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

KRAJHANZL: Přichází nejistota, investujte v Česku

Hrad Karlštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Karlštejn | foto: Lidové noviny

Od konce února nemají akciové indexy jasný trend. Z předchozího růstového, který trval od začátku loňského září a který byl z mnoha pohledů rekordní, je vylákalo vybírání zisků a další události jako nepokoje v severní Africe a tsunami v Japonsku.

Mezitím zveřejněné firemní výsledky za 1. kvartál například v USA pozitivně překvapují ještě více, než tomu bylo v minulém kvartálu. Konkrétně 77 % společností zahrnutých v indexu S&P 500 překonává na úrovni zisku na akcii odhad trhu. Čili na jedné straně máme stále solidní firemní výsledky, současně ale nezanedbatelně roste nejistota na trhu ohledně dalšího vývoje.

Co tedy poradit akciovému investorovi? V následujících měsících pravděpodobně nelze očekávat, že akciové indexy naberou nový jasný trend a lze očekávat spíše postranní vývoj. Přes léto bývá obvykle nižší likvidita, ale současná makroekonomická situace spolu s v červnu končícím programem kvantitativního uvolňování v USA dává celkem slušnou pravděpodobnost, že může dojít k nárůstu volatility. Proti tomu se dá celkem dobře "bránit" vyšší expozicí vůči dividendovým titulům, kterých pražská burza nabízí ve srovnání s ostatními trhy nadstandardně mnoho.

Jen pro přehled: akcie Philip Morris ČR a Komerční banky se již obchodují bez nároku na dividendu, ale zbývají ještě jiné dividendové tituly. Například akcie Telefóniky O2 ČR, Fortuny, ČEZ a Pegas NW nabízí stále hrubý dividendový výnos nad 5 %. Tato investiční orientace má z pohledu domácího investora i jednu podstatnou výhodu – vyhne se tak měnovému riziku, kdy posilující koruna snižuje výnosy ze zahraničních investic.

MARTIN KRAJHANZL, Analytik České spořitelny

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!