Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

KRAJHANZL: Přichází nejistota, investujte v Česku

Hrad Karlštejn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Karlštejn | foto: Lidové noviny

Od konce února nemají akciové indexy jasný trend. Z předchozího růstového, který trval od začátku loňského září a který byl z mnoha pohledů rekordní, je vylákalo vybírání zisků a další události jako nepokoje v severní Africe a tsunami v Japonsku.

Mezitím zveřejněné firemní výsledky za 1. kvartál například v USA pozitivně překvapují ještě více, než tomu bylo v minulém kvartálu. Konkrétně 77 % společností zahrnutých v indexu S&P 500 překonává na úrovni zisku na akcii odhad trhu. Čili na jedné straně máme stále solidní firemní výsledky, současně ale nezanedbatelně roste nejistota na trhu ohledně dalšího vývoje.

Co tedy poradit akciovému investorovi? V následujících měsících pravděpodobně nelze očekávat, že akciové indexy naberou nový jasný trend a lze očekávat spíše postranní vývoj. Přes léto bývá obvykle nižší likvidita, ale současná makroekonomická situace spolu s v červnu končícím programem kvantitativního uvolňování v USA dává celkem slušnou pravděpodobnost, že může dojít k nárůstu volatility. Proti tomu se dá celkem dobře "bránit" vyšší expozicí vůči dividendovým titulům, kterých pražská burza nabízí ve srovnání s ostatními trhy nadstandardně mnoho.

Jen pro přehled: akcie Philip Morris ČR a Komerční banky se již obchodují bez nároku na dividendu, ale zbývají ještě jiné dividendové tituly. Například akcie Telefóniky O2 ČR, Fortuny, ČEZ a Pegas NW nabízí stále hrubý dividendový výnos nad 5 %. Tato investiční orientace má z pohledu domácího investora i jednu podstatnou výhodu – vyhne se tak měnovému riziku, kdy posilující koruna snižuje výnosy ze zahraničních investic.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.