10. listopadu 2009 14:41 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Křeček robot, nový hit Vánoc a noční můra anglosaských rodičů

Robotičtí krečci Zhu Zhu Pets | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robotičtí krečci Zhu Zhu Pets | foto: Reprofoto

NEW YORK Američtí a britští rodiče mají těžkou hlavu. Jejich děti se zbláznily do robotických křečků Zhu Zhu, a tak musí obíhat obchody, aby kýžený vánoční dárek sehnali.

Chlupatí křečci na kolečkách, které se v USA jmenují Zhu Zhu Pets a ve Velké Británii Go Go Pets, se prodávají hlavně v obchodech Walmart, Toys R Us nebo Target a je o ně mezi zákazníky takový zájem, že obchody ani nestačí doplňovat zásoby.

"Denně telefonuje kolem padesáti lidí, kteří se ptají, jestli už přišla nová dodávka Zhu Zhu Pets. Neudržíme je v policích," sdělila novinám Times Herald-Record Danielle Vandeweertová, která pracuje v jednom z amerických obchodů Target.

Obchodní řetězec Walmart dostal na konci září pět dodávek elektronických mazlíčků, které byly vyprodány hned ten den, kdy přišly. Nepomohlo přitom ani omezení prodeje čtyř kusů na jednoho zákazníka. Podobnou zkušenost s dychtivostí zákazníků má i Toys R Us.

Podle Jerryho Storcha, ředitele Toys R Us, jsou robotičtí křečci fenoménem srovnatelným s želvami Ninja, které byly hitem před Vánocemi v roce 1987. Jerry Storch listu Financial Times.

Interaktivní křečci Mr. Squiggles, Patches, Chunk, Pipsqueak a Num Nums, kteří se od sebe liší odlišně zbarveným kožíškem a ornamentem na zádech, reagují na dotyk čtyřiceti různými zvuky. Mohou fungovat ve dvou režimech: buď v náhodném módu prozkoumávají své okolí, nebo mohou spokojeně pískat, zatímco je jejich "majitel" právě chová.

Ke křečkovi je možné přikoupit i bohaté příslušenství, které jde různě propojovat. V podstatě vše, co má živý křeček, mají i Zhu Zhu Pets, tvrdí výrobci. K výbavě robotického křečka patří například křeččí kolo, tunel, domeček na hraní, spirálovitá skluzavka, rampa, surfovací prkno, skateboard, pelíšek s dekou, míč nebo přepravka.
Křečci mají dokonce i svoje vlastní autíčko s garáží.

Samotní křečci se v amerických obchodech prodávají za osm až deset dolarů, ale na internetovém aukčním portále eBay stojí až čtyřnásobek.