Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zloději mají na vánočních výpravách novou ochranku: bojové psy

Krádež | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krádež | foto: Shutterstock

PRAHA Počet krádeží v obchodních centrech roste ve vlnách. Podle manažera bezpečnostní agentury Jiřího Šváchy přišla letos první vlna kriminality nečekaně brzy už počátkem roku kvůli amnestii. Kromě narkomanů a bezdomovců zaměstnávají ostrahu i mladí puberťáci nebo falešní měniči peněz. Zvyšuje se i agresivita zlodějů.

"Za poslední čtyři roky se situace nejvíce změnila letos po amnestii na začátku roku. To bylo hodně znát, kriminalita v nákupních centrech v Praze stoupla o 30% až 40%, ale s výjimkou vánočního období to postupně zase klesá," tvrdí Jiří Švácha, manažer bezpečnostní služby, která má na starosti velká obchodní centra v Praze.

Krádeže mají dlouhodobě na svědomí především narkomani, bezdomovci a gambleři. Dále pak dobře organizované skupinky, které na rozdíl od narkomanů vzájemně spolupracují. Ty ví, jak se vyhnout uniformované ostraze, chytit je při činu bývá složitější. Nejen oni však mají na svědomí drobnou kriminalitu. "V poslední době to jsou i znudění puberťáci, kteří tu tráví čas po škole, místo aby šli na nějaké kroužky," říká Švácha.

Krádež za pokutu

Lidé při vánočních nákupech spěchají a nevyužívají úložné prostory v nákupních centrech. Notebook, navigace nebo brašna pak zůstanou v autě a stanou se snadnou kořistí zlodějů. Podle zprávy Českého klubu bezpečnostních služeb je však drtivá většina krádeží vyhodnocena pouze jako přestupek, zloděj tak vyvázne jen s pokutou.

Podvodníci vymýšlejí i nové metody, jak se obohatit. "Letos jsme zaznamenali důvtipnou dvojici mužů, z nichž jeden byl na invalidním vozíku. Společně tím odváděli pozornost prodavačů a nenápadně strkali zboží do vozíku. V průběhu jediného dne se navíc pohybovali v obchodních centrech napříč celou Prahou," říká Kristýna Petrželková, mluvčí bezpečnostní společnosti Mark2 Corporation.

Pes jako zbraň

Výjimečným úkazem nejsou ani falešní měniči peněz. "Přijdou za někým, že chtějí rozměnit peníze, člověka zmatou a špatně mu vrátí. Vydělají na tom i tisíc korun, tvrdí Švácha.

Obzvláště u recidivistů se při krádeži zvýšuje agresivita, ochranka objektu pak musí zasáhnout. Podle Kristýny Petrželkové se pracovníci bezpečnostního personálu setkávají i s tím, že si zloději s sebou na pomoc berou své psy bojových plemen, aby v případě nutnosti zaútočili na členy ostrahy. "Právě takový incident jsme v minulém týdnu řešili v jednom z pražských obchodních center," podotýká mluvčí.

Drobné předměty i stavební materály

Z dokumentu Českého klubu bezpečnostních služeb vyplývá, že největší ztráty v důsledku krádeží jsou zaznamenávány v obchodech s oblečením, stavebními materiály, drogeriích a samoobslužných lékárnách. Většina zlodějů se zaměřuje na značkové oblečení a drobné předměty s relativně vysokou hodnotou, jako jsou například holicí strojky, krémy a parfémy, elektronické přístroje, DVD a elektronické hry. Populární jsou také drahé potraviny, např. výživa pro miminka, vysoce kvalitní maso, káva a alkohol.

Zloději berou věci nejen z regálů, ale i toalet. "Třeba mýdlo nebo toaletní papír mají spíš pro vlastní potřebu, ostatní věci pak prodávají dál, kde jim to vezmou. S nimi bývají už dopředu domluveni a chodí tam pravidelně," doplňuje Švácha.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...