10. října 2012 7:48 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize eurozóny bude mít globální dopad, varuje MFF

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

TOKIO Dluhová krize eurozóny je podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) hlavní hrozbou pro globální finanční stabilitu. Fond dnes ve své zprávě vyzval evropské politiky, aby prohloubili finanční i fiskální vazby v rámci eurozóny, což by mohlo posílit důvěru ve světový finanční systém.

"Rizika pro finanční stabilitu od dubnové zprávy (MMF) vzrostla a důvěra v globální finanční systém je nyní velmi křehká," citovala ze zprávy fondu agentura Reuters. Podle fondu se mohou problémy eurozóny přelít i na další trhy a například v zemích střední a východní Evropy tak hrozí finanční šoky.

Fond také uvedl, že evropské banky budou muset od třetího čtvrtletí roku 2011 do konce roku 2013 odepsat riziková aktiva v hodnotě 2,8 bilionu dolarů. Ještě v dubnu přitom MMF předpokládal, že hodnota odepsaných aktiv bude o 200 miliard dolarů nižší. Vyšší odhad odepisovaných aktiv znamená, že banky budou mít méně volných prostředků pro poskytování úvěrů.

ČTĚTE TAKÉ:


MMF dále varuje, že pokud se nepodaří v eurozóně vytvořit společný bankovní dohled, mohou být ztráty bank ještě o třetinu vyšší. Další dopady by krize měla na zaměstnanost a na investice v eurozóně.

Fond dále upozornil, že Japonsko a spojené státy sice dosud působily v krizi eurozóny jako bezpečné přístavy, jejich postavení by se ale mohlo změnit. Obě země by podle MMF měly ve střednědobém horizontu omezit své dluhy. "Základní lekce z posledních několika let je, že nerovnováhu je třeba řešit dostatečně dlouho předtím, než trhy začnou mít obavu o splácení dluhů," uvedl fond.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz