6. února 2011 9:00 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize je znát i v esoterice, lidé se ptají věštců nejčastěji na práci

Věštkyně - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Věštkyně - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BRNO Hospodářská krize se projevila i v esoterice. S kartáři, numerology a dalšími specialisty řeší lidé jako jedno z nečastějších témat nově zaměstnání. Platí to, když se práci snaží najít, i když se bojí její ztráty.

Prvořadým tématem však zůstává zdraví. Na další příčkách figurují vztahy, ať už partnerské nebo v rodině, a perspektivy do budoucna. Tvrdí to pořadatelka brněnského astrovíkendu Marcela Prošková.

Brněnské Centrum volného času Lužánky o tomto víkendu hostí dvacátý astrovíkend. Akce se koná třikrát za rok, poprvé se uskutečnila v roce 2002. Za tu dobu si podle Proškové vydobyla své místo v kalendáři lektorů i zájemců o astrologii a esoterické disciplíny.

Mílovými kroky za tu dobu podle ní poskočila především erudice obou stran. "Dnes už je u nás dostupná literatura, takže lidé na sobě hodně pracují.

Lektoři nenabízejí žádné placebo na uklidnění, ale kvalitní vědomostmi nabyté znalosti na vysoké úrovni," uvedla. Například kartáři tak prý mívají hluboké znalosti psychologie. Lidé prý také vyspěli. "Už nikomu nenaříkáte bludy," podotkla.

Čtěte také

Lidé se podle ní také v disciplínách zorientovali a umí si vybírat. Dokážou rovněž rozlišit, jestli je dotyčný kvalitním lektorem. Festival nabízí za 70 korun vstupného nepřetržitý blok přednášek a hudební produkce. Na jednotlivých stáncích si pak lidé mohou objednat další služby specialistů.

Podle Proškové se nemusejí bát, že by z nich kartáři, bylinkáři, léčitelé či homeopati tahali peníze. "Všichni jedou za takzvané festivalové ceny, což je zlomek jejich běžných tax," řekla. Cenu konzultace navíc všichni musejí mít uvedenu ve stánku na stolku.

O esoteriku se nyní zajímají i muži

Pro dvacátý astrovíkend připravili pořadatelé i několik zajímavostí. Prošková zmínila peruánského šamana z amazonského pralesa, který přednáší, zaměřuje se na duchovno i na léčitelství.

Tradiční nabídku představovala třeba grafologie, automatická kresba, měření energetického potenciálu i bezkontaktní diagnostika. Zájemci si mohli také vyzkoušet děrované brýle - pomůcku na samocvičení ke zlepšení zraku.

Astrovíkend mívá kolem 700 návštěvníků, podle Proškové se za dobu trvání festivalu proměnila jejich skladba. Zatímco dřív přicházely převážně ženy, dnes je jejich poměr s muži vyrovnaný. Stále však platí, že esoterika zajímá hlavně mladé lidi.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.