16. února 2009 10:58 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize kosí ruské dolarové miliardáře

Oleg Děripaska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oleg Děripaska. | foto: AFP

MOSKVA Počet ruských dolarových miliardářů se od počátku krize ztenčil na polovinu a majetek deseti nejbohatších Rusů na třetinu proti loňským odhadům. Vyplývá to ze zveřejněných údajů časopisu Finans, který spočítal jmění dvou stovek nejbohatších Rusů a sestavil první takový žebříček od propuknutí krize.

Ještě loni se experti dopočítali více než miliardového majetku u 101 Rusů, letos jich zbylo 49. To je ještě méně než v roce 2006, kdy podle tisku žila v Rusku padesátka dolarových miliardářů.

Zatímco loni propustku do první desítky největších boháčů zaručoval majetek ve výši alespoň 15 miliard dolarů (336 miliard Kč), letos stačilo 4,5 miliardy (101 miliard Kč). Celkově majetek deseti nejbohatších Rusů nyní podle časopisu činí necelých 76 miliard dolarů.

Kellnerův soupeř je těžce zadlužen
Loňský žebříček vedl jednačtyřicetiletý majitel největší hliníkárny světa Děripaska, jehož majetek se odhadoval na 40 miliard dolarů (899 miliard Kč).

Děripaska, který je v Česku zmiňovaný hlavně kvůli sporu s českými investory v jedné z největších ruských pojišťoven Ingosstrach, je však těžce zadlužen a jeho čisté jmění se podle časopisu ztenčilo na 4,9 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard Kč). To stačilo na osmé místo.

Žebříčku nyní vévodí jiný čtyřicátník, Prochorov, jehož majetek Finans odhadl na 14,1 miliardy dolarů. Prochorov si zřejmě pomohl i tím, že ještě v dubnu, tedy před vypuknutím krize, prodal Děripaskovi čtvrtinový podíl v podniku Norilsk Nickel, podle odhadů za sedm miliard dolarů v hotovosti.

"Přítel modelek, vězeň z Courchevel (mondénního francouzského lyžařského střediska), snob, zkrátka globální Rus," charakterizoval aktuálně nejbohatšího Rusa časopis. Prochorov před pár lety vyrazil na lyže do Courchevel v doprovodu tolika ruských krasavic, že jej francouzská policie vyšetřovala pro podezření z kuplířství luxusních prostitutek.

Bývalý čukotský gubernátor a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič si udržel druhé místo. Ale naposledy se mu časopis Forbes dopočítal majetku za 23 miliard dolarů (518 miliard Kč), nyní Finans odhadl Abramovičovo jmění na 13,9 miliardy USD (313 miliard Kč).

Izvestija označují odhady Finans za optimistické; kdyby se spočítaly i dluhy, mnozí oligarchové by prý byli v minusu. Největším překvapením je podle listu pozice Děripasky, který při dluzích až dvojnásobně převyšujících jeho majetek neměl být do žebříčku vůbec zařazen. Před bankrotem jej však zachránil stát a časopis prý přihlédl i k Děripaskově vlivu.

ČTK