21. října 2008 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize se valí dál na východ

PRAHA Po Spojených státech a západní Evropě se panika mezi bankami začala šířit také do zemí na východě Evropy. Maďarsko, Ukrajina, Rusko i pobaltské republiky se potýkají s problémy způsobenými nynější globální krizí. Dopady pociťují také Rumunsko a Bulharsko.

Hospodářský rozmach, který ve střední a východní Evropě trval několik let, utlumí globální úvěrová krize. „I když banky, které v regionu působí, jsou vůči rizikové části amerického hypotečního trhu přímo vystaveny jen velmi málo nebo vůbec, jejich zahraniční majitele ovlivňuje šířící se krize v západní Evropě,“ uvádí aktuální zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Na Ukrajině rostou obavy, že vláda a banky nebudou schopny zvládat své dluhy. Příliv zahraničních peněz do ekonomiky vysychá. Výrazně se tak zpomaluje její růst.
Navíc vláda musí stabilizovat měnu poté, co její hodnota prudce poklesla a vystrašení vkladatelé tento měsíc vybrali ze svých účtů více než miliardu amerických dolarů. Ukrajinská vláda dokonce požádala o půjčku MMF. Ten zemi přislíbil až 14 miliard dolarů (257 miliard korun).

Také ruské banky a tamní ekonomika se začínají potýkat s potížemi
Globálně působící banky potřebují kapitál a pro hotovost začaly sahat i do dceřiných bank. Potíže v Rusku ještě zesiluje klesající cena ropy. Vláda již vyčlenila na podporu tamního finančního sektoru přes 200 miliard dolarů. Podobně jsou na tom i pobaltské země, jejichž ekonomiky v posledních letech rostly raketovým tempem.

Bankovnímu sektoru Estonska, Litvy a Lotyšska dominují švédské banky, které kontrolují zhruba dvě třetiny trhu v těchto zemích. Ekonomiky Lotyšska a Estonska se již dokonce nachází v recesi a litevská ekonomika výrazně zpomalila. I přes toto obtížné období všechny tři země vyloučily, že by je mohl potkat osud Islandu.

Rumunsko a Bulharsko sice ještě pokračují v růstu, ale jsou vystaveny riziku destabilizace domácího finančního sektoru. Obě země se potýkají s rozpočtovými deficity a v době globálního útlumu ekonomiky je tento přístup nebezpečný.

Potíže v okolních zemích se sice Česku zatím vyhýbají, ale ani tuzemská ekonomika není imunní proti výkyvům kapitálového trhu. Ten se řídí spíše obecným sentimentem investorů než objektivním zhodnocením stavu. Proto i akcie domácích bankovních domů mohou doplatit na nejistotu v okolních zemích.
Pavla Francová, Lidové noviny, Pavla Kozáková