25. února 2011 20:30 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize stále sužuje 'koňáky', v Napajedlech se narodí méně hříbat

Hříbě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hříbě | foto: ČTK

NAPAJEDLA Čtyři první hříbata letošního roku pokřtili v Hřebčíně Napajedla, který je největším chovatelem anglického plnokrevníka v Česku. Od začátku roku se tam narodilo téměř 40 hříbat, dalších přibližně 20 ještě přijde na svět.

Oproti letům před vypuknutím hospodářské krize je to o něco méně, řekla ředitelka podniku Margit Balaštíková.

"Hospodářská krize zasáhla tento sport hodně, takže spousta majitelů se rozhodla klisny nepřipouštět," poznamenala Balaštíková. Připouštěcí poplatek se pohybuje od 4000 do 10.000 Kč. Za březí klisnu se cena zvyšuje o několik desítek tisíc korun.

U koní je stále krize

Hřebčín Napajedla

Hřebčín Napajedla byl založen v roce 1886. V roce 1992 byl státní podnik privatizován, vznikla akciová společnost Hřebčín Napajedla.


Podle Balaštíkové zatímco v jiných oborech podnikatelé pociťují oživení, chovatelé koní mluví o gradování krize. "Nicméně i přesto Hřebčín Napajedla skončil loňské hospodaření v kladných číslech," dodala ředitelka. V zápětí ale upozornila na to, že kladný výsledek nezpůsobily prodeje koní, ale jiné obchodní operace. "Takže se může zdát, že je to výborné, ale výborné to není. Co nám skutečně chybí, je cash flow, protože spousta klientů má 'hluboko do kapsy' a jejich platební morálka se obrovským způsobem zhoršuje," uvedla.

V roce 2009 podnik skončil ve ztrátě 212.000 Kč. V podniku je nyní asi 200 koní, má 18 zaměstnanců. V roce 2009 jich bylo průměrně 25.

V hřebčíně dnes slavnostně pokřtili novou knihu Anglický plnokrevník a čtyři první letošní mláďata. Dvě klisny dostaly jméno Ravienna a Sorgenta, hřebečci pak Olmanius a Purple Heart. Podle ředitelky jména vymýšleli zaměstnanci, příznivci hřebčína i klienti.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!