14. srpna 2009 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krize vyděsila Čechy, přes nižší příjmy naspořili o 170 miliard více

Češi v krizi rekordně spoří | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi v krizi rekordně spoří | foto: Shutterstock

PRAHA Ačkoli příjmy českých domácností v letošním prvním čtvrtletí meziročně reálně poklesly, lidé ušetřili o 170 miliard korun více, než ve stejném období loni. Zpomalil také růst spotřeby domácností. Vyplývá to ze zprávy o hospodaření českých domácností v prvním čtvrtletí roku, kterou projedná v pondělí kabinet premiéra Jana Fischera.

"Běžné příjmy domácností stouply výrazné méně, než v prvním čtvrtletí roku 2008, jen o 0,5 procenta, což znamená reálný pokles," konstatuje MPSV.

Největším zdrojem peněžních příjmů domácností zůstaly mzdy, přičemž průměrná mzda představovala 22 300 korun. Výrazně se ovšem zvýšily příjmy ze sociálních dávek. Lidé si za tyto peníze mohli koupit až o pět procent zboží a služeb víc. Naopak klesly příjmy zejména z nemocenské.

Za vyšší spořivostí tuzemských domácností stála podle ministerstva jejich nejistota, zda budou pravidelně dostávat výplatu a udrží si zaměstnání. Lidé si také začátkem tohoto roku brali také méně peněžních půjček.

Lidovky.cz, ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?