5. listopadu 2009 11:28 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krizi nejlépe přečkali vysokoškoláci. Nejhůře postihla nevzdělané

Krize nejhůře naopak postihla obyvatele se vzděláním základním. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize nejhůře naopak postihla obyvatele se vzděláním základním. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRUSEL Hospodářskou krizi v Evropské unii nejlépe přečkali lidé s vysokoškolským vzděláním, nejhůře naopak postihla obyvatele se vzděláním základním.

Vysokoškoláci byli během uplynulých měsíců vůbec jedinou vrstvou obyvatelstva, jejichž zaměstnanost během krize rostla, a to celkem o tři procenta v celé EU a o 2,6 procenta v eurozóně. Výjimkou přitom není ani Česko, kde zaměstnanost vysokoškolsky vzdělaných lidí vzrostla od druhého čtvrtletí loňského roku do druhého čtvrtletí 2009 o 7,6 procenta.

O práci tak přicházeli především lidé se základním vzděláním a v menším rozsahu i lidé se středoškolským vzděláním. Zaměstnanost obyvatel unie se základním vzděláním se v době ekonomické recese snížila o téměř pět procent a u obyvatel eurozóny dokonce o 5,4 procenta. V případě středoškolsky vzdělaných lidí propad činil 2,6 procenta v celé evropské sedmadvacítce a 1,6 procenta v eurozóně.

Úplně stejný scénář potkal i Česko, propad zaměstnanosti v případě lidí se základním vzděláním byl však ještě daleko výraznější než ve zbytku unie a činil 9,5 procenta. Větší pokles v této kategorii obyvatel zaznamenalo jen šest členských států EU z celkových 27. V případě středoškolsky vzdělaných lidí propad činil "jen" 2,4 procenta, což v podstatě odpovídá unijnímu průměru.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?