10. listopadu 2008 13:29 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Krizí procházíme dobře, tvrdí premiér

Prezident České bankovní asociace Jiří Kunert (vlevo) naslouchá vystoupení premiéra Mirka Topolánka na tiskové konferenci po jednání o dopadech světové finanční krize, ke kterému se sešli 10. listopadu v Praze.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident České bankovní asociace Jiří Kunert (vlevo) naslouchá vystoupení premiéra Mirka Topolánka na tiskové konferenci po jednání o dopadech světové finanční krize, ke kterému se sešli 10. listopadu v Praze. | foto: Michal KamarytČTK

PRAHA Česko prochází obdobím finanční krize prozatím dobře a situace nevyžaduje nestandardní nebo nadstandardní kroky. Tak hodnotil současnou situaci s tuzemskými bankéři předseda vlády Mirek Topolánek. Jeho kabinet se prý bude na každém jednání bavit o tom, jak zmírnit dopady hrozící ekonomické krize.

Domácí banky podle premiéra disponují významnou likviditou a dostatečným kapitálem pro pokrytí rizik. Topolánek připomněl, že Sněmovna bude v úterý schvalovat návrh na zvýšené pojištění vkladů v bankách na 50.000 eur (cca 1,26 milionu Kč), a zrušení spoluúčasti. "Z hlediska bezpečnosti vkladů je to krok naprosto dostatečný," dodal premiér.

Topolánkova vláda se také dohodla, že bude na každém svém jednání pravidelně diskutovat o krocích ke zmírnění dopadu hrozící ekonomické krize. "Budeme projednávat - a ministři to dostali zadáno už před několika týdny - určitá možná opatření, která budou posilovat nabídkovou stranu české ekonomiky a která budou řešit určité problémy související s ochlazením ekonomiky," vysvětlil Topolánek.

Premiér zopakoval svůj názor, že požadavek opozice přijmout kvůli krizi co nejrychleji euro a spojování tohoto návrhu s podporou českého předsednictví Evropské unie jsou v nynější krizové situaci "nepřípadné". Topolánek vysvětlil, že termín přijetí společné evropské měny bude případně možné stanovit až příští rok.

Export především
Protikrizová opatření se podle premiéra stanou povinným bodem každého jednání české vlády podobně, jako tomu už v současnosti je s evropskou agendou. "To bude diskuse o těch návrzích nebo o nástrojích k řešení problému, který se týká ekonomiky a finanční krize," poznamenal premiér.

Vláda podle něj zároveň musí dokončit své reformy, které mají stabilizovat veřejné rozpočty, snížit státní výdaje a transformovat ty "veřejné pilíře", které ovlivňují finanční stabilitu české ekonomiky.

Topolánek dnes po jednání s asociací bankéřů zdůraznil, že českého bankovního sektoru se krize zatím dotýká jen málo. Přesto je podle něj potřeba zvyšovat důvěru klientů ve finanční instituce i důvěru mezi bankami navzájem.

Vláda se podle Topolánka hodlá soustředit na podporu českého exportu a proexportních institucí, malého a středního podnikání. Zintenzivnit chce kabinet svou komunikaci s ČNB, ale i bankovní asociací a dalšími hospodářskými i sociálními partnery.

Lidovky.cz