2. září 2008 14:24 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kunín přestal dodávat mléko školám

Mlékárna Kunín zastavila dodávky mléka a jogurtů do základních škol. Důvodem jsou nevyjasněné ceny mléka, informovala mluvčí mlékárny Eva Kijonková. Ostravská mlékárenská firma dosud distribuovala mléčné svačinky do škol prostřednictvím chladicích automatů, které rozmístila do 400 základních škol po celém Česku.

"Ministerstvo financí dosud nevydalo předpis o maximální ceně, takže nevíme, za kolik bychom mléko do škol měli dodávat," řekla Kijonková. Ministerstvo financí se brání tím, že dostalo pozdě potřebné podklady. "Podklady pro tvorbu cenového výměru nám dodává Státní zemědělský intervenční fond, a ty došly až 29. srpna odpoledne. Usnesení vlády, na základě kterého mohly tyto podklady vzniknout, bylo přijato až 20. srpna," řekl Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva.

"Stalo se to, co jsme předpokládali, že se nestihne stanovit maximální cena, za kterou se mělo mléko ve školách prodávat," komentoval situaci generální ředitel Mlékárny Kunín Zbyněk Gebauer.

Vláda 20. srpna zrušila poskytování národních dotací na školní mléko. Program je tak nyní dotován pouze z prostředků Evropské unie. Podle Kijonkové ale zastavení dodávek se zrušením dotací nijak nesouvisí. "Standardně bychom pokračovali i pouze s evropskou dotací, ministerstvo financí by mělo říct konkrétní cenové podmínky," prohlásila mluvčí mlékárenské firmy. Nový cenový výměr je podle Haase před schválením. "Předpokládáme, že bude vydán do poloviny září," uvedl.

Dodávky do škol nejsou podle Kijonkové obratově pro mlékárenskou firmu rozhodující. "Mělo to motivovat děti ke spotřebě něčeho zdravého a do budoucna získat zásobu potenciálních zákazníků," uvedla mluvčí. Dodávky mléčných školních svačinek podle ní mlékárna obnoví po oficiálním vydání maximální ceny.

Dodávky mléka a mléčných výrobků školákům za dotované ceny fungovaly v Česku od roku 1999. Národní podpora představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku, její zrušení předpokládá roční úsporu zhruba 60 milionů korun. EU bude nadále dotovat školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku.

Lidovky.cz, ČTK