24. června 2009 16:08 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kupci islandských dluhopisů chystají protest před ČSOB

pobočka ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pobočka ČSOB | foto: ČTK

PRAHA Občanské sdružení SOS ČSOB připravuje demonstraci údajně poškozených klientů Československé obchodní banky (ČSOB). Akce by se měla konat před pražským sídlem ČSOB u stanice metra Radlická.

Členové sdružení tvrdí, že v bance přišli o úspory. Demonstrace byla ohlášena podle zákona, termín bude upřesněn, oznámilo v tiskové zprávě sdružení.

"Banka ČSOB udělala náš život chudší," uvedlo sdružení ve zprávě podepsané jeho předsedkyní Boženou Flegelovou, lékařkou, která v ČSOB podle prohlášení přišla o své úspory na důchod.

Členové sdružení byli dlouhodobými klienty ČSOB a na radu bankéřů investovali do zahraničních cenných papírů, dluhopisů na Islandu. Poslední nákup islandských cenných papírů se podle sdružení na doporučení ČSOB uskutečnil v červnu 2008, kdy prý již islandská ekonomika trpěla vážnými problémy.

V říjnu 2008 potom na Islandu nastaly ekonomické potíže, banky zmrazily účty apod. Vše vyvrcholilo vyhlášením moratoria. "O tak závažném problému jsme byli informováni až v polovině ledna roku 2009," uvádí zpráva.

Členové SOS ČSOB sami sebe označují za konzervativní klienty, kteří si nepřejí investovat do nezajištěných finančních produktů.

"Žili jsme v domnění, že investice do islandských cenných papírů jsou zajištěné. Nebylo tomu tak. Dozvěděli jsme se to teprve poté, co naše peníze zmizely," oznámilo sdružení s tím, že ČSOB jim stále dluží uspokojivé vysvětlení svého investičního doporučení.

Účelem demonstrace by mělo být i upozornění na údajně nedostatečnou státní kontrolu bank a ochranu jejich klientů.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Jak skončila Vémolova pohádka o lvech. Végha přitom zatracoval

MMA zápasník Attila Végh (vlevo) trefuje soupeře Karlose Vémolu na turnaji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V rozlehlé O2 areně vypadal tak malý, když se v kleci bezvládně zhroutil k zemi. V tu chvíli se z Karlose Vémoly jindy...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...