11. března 2013 10:47 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kupujete dovolenou se slevou? Pozor na podezřelé weby

Nakupování na internetu (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nakupování na internetu (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Některé slevové servery zařazují do svých podmínek značně nevýhodná či nezákonná ustanovení. Spoléhají na to, že spotřebitelé obchodní podmínky nečtou a svá práva neznají. Koupí na těchto webech například souhlasíte s tím, že případný spor se bude konat ve Švýcarsku.

Časopis dTest prověřil obchodní podmínky téměř čtvrtiny ze sta slevových portálů působících na českém trhu. Například za slevovým portálem ToulavyBoty.cz se podle dTestu skrývá cestovní agentura nabízející zájezdy.

To podle časopisu odporuje zákonu o cestovním ruchu. "Proto jsme podali podnět České obchodní inspekci k prošetření," uvedl vedoucí právní poradny dTestu Lukáš Zelený.

ČTĚTE TAKÉ:

Výhradně zájezdy nabízí i server Megabon.eu. Jeho podmínky užívání jsou pouze v angličtině a spotřebitel se v nich mimo jiné dozví, že případný soudní spor se bude konat ve Švýcarsku. I toto ustanovení je podle časopisu neplatné, jelikož je v rozporu s mezinárodní úmluvou o příslušnosti soudu.

Nezákonné ujednání obsahují podle časopisu i podmínky portálu KuponPlus.cz, které takzvanou rozhodčí doložkou stanoví rozhodčí soud k řešení budoucích sporů. Zákon ovšem vyžaduje pro platnost takové doložky samostatné ujednání.

ČTĚTE TAKÉ:

Právní normy neříkají jednoznačně, jak má poskytování zboží či služeb na základě voucheru probíhat. Záleží tedy na konkrétním provozovateli slevového portálu, jakým způsobem obchodní podmínky upraví.

"Podle našich zjištění je smlouva uzavírána přímo s poskytovatelem služby. Provozovatel slevového portálu nabídku pouze prezentuje. Drtivá většina slevových portálů neodpovídá ani za obsah ani za správnost inzerovaných informací," dodal Zelený.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!