2. listopadu 2012 11:06, aktualizováno  14:45 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Zmrazené rybí filé? Často platíte spíš za vodu než maso

Smažené rybí filé – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smažené rybí filé – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Když kupujete v Česku zmrazené ryby, mnohdy platíte za vodu, než za samotné maso. Rybí filety a filé na tuzemském trhu ho totiž obsahují někdy i méně než 50 procent. Výrobci do nich vodu přidávají záměrně.

Lidé si dlouhodobě stěžují na to, že hluboce zmrazené filety a filé z tresky a zejména sladkovodního pangasia obsahují příliš mnoho vody. Český zákazník tak zaplatí za kilogram rybího masa až o 200 korun více. Upozornil na to spotřebitelský časopis dTest.

Test provedený na 22 namátkou zakoupených rybích výrobcích to potvrdil. „Pomocí laboratorních analýz lze přesně zjistit, kolik masa a kolik vody obsahuje rybí výrobek,“ uvedla šéfredaktorka časopisu Ida Rozová.

Výrobky, u nichž test zjistil zvýšené množství vody prověří Státní veterinární správa, řekl oznámil následně její mluvčí Josef Duben.

ČTĚTE TAKÉ:

Mnozí zpracovatelé používají technologii dvojitého zamrazení. Ryby jsou prvně zmrazeny po ulovení rovnou v rybářské lodi, poté na pevnině rozmrazeny a zpracovány. Podle dTestu se při tomto procesu ztrácí buněčná voda, bílkoviny a další živiny, a tím i hmotnost masa.

Před opětovným zmrazením se rybí maso nakládá do roztoku pitné vody, fosfátů, kyseliny citronové a chloridu sodného.

Chybí kontrola

„Do masa se nasákne voda a chemičtí pomocníci ji výtečně zadrží a během transportu a skladování nepustí,“ řekla Rozová, podle které současná legislativa navíc znesnadňuje kontrolu hmotnosti záměrně přidané vody.

Od srpna 2009 mohou dozorové orgány v důsledku metodického pokynu ministerstva zemědělství kontrolovat pouze hmotnost glazury, ale ne vody. „Metodický pokyn svázal kontrole ruce a spotřebitele vydal napospas dodavatelům a distributorům,“ podotkla Rozová.

Duben to však odmítl. "Zákazníci nejsou vydáni nikomu napospas. Když se podívají na označení výrobků, na etikety, musí jim být zakrátko jasno, kolik je masa a kolik je vody," podotkl s tím, že se na obalu voda neoznačuje pouze, pokud je její obsah do pěti procent.

Vyšší obsah vody musí být označen. Jeho případné překročení veterináři postihují. Například letos v červnu bylo kvůli nepovolenému obsahu vody vráceno do Číny 22 tun masa z aljašské tresky.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz