28. srpna 2007 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Kuřáci si ve vlacích nezapálí

Vlakové nádraží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlakové nádraží. | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Více rychlíků a expresů budou mít k dispozici zákazníci Českých drah. Nový jízdní řád začne platit 9. prosince a zvýší počet těchto spojů o deset procent. Žehrat budou ale milovníci tabáku, dráhy zruší kuřácká kupé.

"Posílit chtějí dráhy především spojení mezi Prahou a Brnem, kde budou tyto vlaky jezdit po hodině. ," řekl náměstek ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Kolář. Zavedení šesti nových expresů si objednalo ministerstvo dopravy. "Chceme na této trase přetáhnout cestující z autobusů a aut," uvedl Kolář.

Rozsah krajské dopravy se zřejmě nezmění. Na objednávce regionálních vlaků se dráhy dohodly již téměř se všemi kraji, výjimkou je pouze Ústecký, který uvažuje o zrušení některých spojů.

Několika změn se dočká také mezinárodní doprava. Od prosince bude jezdit nový vlak kategorie EuroNight z Františkových lázní do Budapešti a současný spoj EN pojede z Prahy místo do Wiesbadenu až do švýcarské Basileje.

Novinkou jízdního řádu bude také úplný zákaz kouření ve všech vlacích na území České republiky. To se dotkne nejen českých souprav, ale i maďarského vlaku EC Hungaria i přesto, že Maďaři o zákazu kouření zatím neuvažují.

V současné době České dráhy vypravují zhruba 7500 vlaků, z toho asi 40 procent rychlíků a expresů na objednávku ministerstva dopravy. Zbytek si objednávají kraje; vlaky vyšších kategoriích provozují dráhy na své podnikatelské riziko. Ministerstvo každoročně platí za objednané rychlíky přes čtyři miliardy korun, kraje za regionální spoje ještě o miliardu více.
Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz