Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 15 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Moje peníze

Design cigaretových krabiček? Způsob, jak ovlivnit mladé lidi

Kouření a děti (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouření a děti (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA V České republice je sice reklama na tabákové výrobky a sponzorování zakázaná, to však nebrání tabákovým společnostem v tom, aby se snažily zacílit na děti a mládež. Tedy skupinu, která by pro cigaretové společnosti měla být zapovězena. "Pokud se tabákovým firmám podaří naučit kouřit tříleté dítě, tak mají vyhráno," říká psycholog Jeroným Klimeš.

Každá závislost je vždy horší, pokud začne již v mladém věku. Proto je jistým způsobem v zájmu tabákových výrobců, aby jejich reklama oslovila děti a mládež.

S tím souhlasí i psycholog Klimeš. "Dříve jsem toto téma zkoumal profesionálně. Zářným příkladem je starší reklama společnosti Camel. Jednalo se o kresleného velblouda, který padá dolů z mrakodrapu. U toho byl napsaný vtip Nikdy nevyhazuj hořící Camel z okna! Reklama je proto zřejmá: plyšák, dětská hračka, velká kukadla, dětský vzhled, infantilní vtip. Zvířátku hoří čtyři nohy, které až velmi nápadně připomínají čtyři cigarety," říká Klimeš.

ČTĚTE TAKÉ

Jde spíše o mravní hledisko
Podle něj jsou totiž právě děti ochotné zasmát se vtipu, kdy někdo vyhodí velblouda z okna. Dospělí by se tomu nezasmáli, protože to považují za nepodstatné, hloupé. "Je to naprosto jednoznačně cílená reklama na děti," dodává Klimeš.

Ze zákona je ale těžké podobné praktiky napadnout. "Legálně tento způsob samozřejmě napadnutelný není. Jde spíše o mravní pohled. Zaměření z hlediska psychologie je jasné: reklama je cílená na malé děti," podotkl Klimeš.

Velbloud na Colours of Ostrava

Popularity festivalů a hudby mezi mladými využila například i značka cigaret Camel. Ta pro letošní festival Colours of Ostrava připravila reklamní kampaň, kdy do designových krabiček cigaret vložila vouchery, které měl zákazník sbírat, a na základě toho mohl obdržet 50% slevu na vstupenku. Vzhledem k tomu, že letní festivaly jsou oblíbené především mezi mládeží, tak se nabízí argument, že kampaň cílí právě na tuto skupinu.

"V žádném případě. Kampaň je určena pro dospělé kuřáky," odmítla zástupkyně společnosti JT International Danica Siváková, pod kterou cigarety Camel patří. Podle ní je s každým voucherem ověřeno, zdali je zákazníkovi více jak 18 let. "Naše firma jednoznačně dodržuje zákony. Na tyto věci si dáváme veliký pozor," dodává Siváková.

Experimentální kouření

Právě děti a mládež mladšího školního věku mezi 8 až 10 lety nejčastěji experimentují s kouřením. "Ve dvanácti či třinácti letech tak už nacházíme závislé kuřáky-děti," říká Klimeš. Podle jeho slov je tak zřejmé, že pokud se tabákové firmy poohlížejí po novém klientovi, musí ho logicky hledat mezi desetiletými školáky.

Již delší dobu se vede v zahraničí debata o obalu cigaretových krabiček. V Austrálii kromě jednotné barvy používají také obrázek nemocných či rakoviny plic, a to ze 75 % na předním obalu, na zadní straně dokonce z 90 %.

A právě design krabiček je jedním z možných nástrojů tabákových společností, jak oslovit a zaujmout děti a mládež.

A varovné nápisy na cigaretách? Podle Klimeše žádný účinek nemají. "Kdyby to mělo zabrat, tak by musela být krabička čistě bílá, na ní písmem velikosti 12 všechny podstatné informace o výrobci, jeho adresa a další nezbytné údaje čistě informativního rázu," říká psycholog. Obal cigaret má být neutrální, bez nápadu, nesmí vzbuzovat emoce, ani pozitivní ani negativní. Čím více je totiž balení na pohled atraktivní, tím více přitahuje pozornost dětí a mládeže.

Návrhy na obaly krabiček s cigaretami

Ministerstvo mlčí
Ministerstvo zdravotnictví na dotaz serveru Lidovky.cz, zdali se uvažuje nebo alespoň diskutuje o možnosti podobných obalů cigaretových krabiček, neodpovědělo.

ČTĚTE TAKÉ

Chování tabákových společností je tak podle psychologa Klimeše naprosto jasné. "Společnosti musí uvažovat logicky, tedy cílit na mládež. To mi připomíná jednu reklamu na cigarety West. Firma do krabiček dávala obrázky aut a formulí. Dítě tak bylo nepřímo vyzýváno, aby mělo všechny krabičky. Výrobce na ně apeloval, řekněme na jejich sběratelskou a identifikační roli. Prostě Buď jako táta, kuř a sbírej tyhle skvělý auťáky. Kdo z dospělých by totiž sbíral kartičky s autíčkama, že?" uzavírá Klimeš.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.